Իսրայելը քննարկում է Ադրբեջանի կողմից Իրանի դեմ հարվածներին միանալու հնարավորությունը. Kan
Իսրայելական լրատվամիջոցները, հղում անելով անվտանգության աղբյուրներին, հաղորդում են, որ Իսրայելը քննարկում է Ադրբեջանի կողմից Իրանի դեմ հարվածներին միանալու հնարավորությունը։
Իսրայելի հանրային Kan հեռուստաալիքի (11-րդ ալիք) տվյալներով՝ իսրայելցի վերլուծաբանները քննարկում են մի սցենար, որի դեպքում Բաքուն կարող է աջակցել Իրանի դեմ ռազմական գործողություններին, եթե հակամարտությունը սրվի։ Սա ներառում է ինչպես գործողությանը հնարավոր մասնակցությունը, այնպես էլ աջակցության այլ հնարավոր ձևերը։
Հրապարակումը նշում է, որ այս գնահատականները ի հայտ են եկել Իրանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կտրուկ վատթարացման ֆոնին։ Ավելի վաղ Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել էին ահաբեկչական հարձակումների փորձերի խափանման մասին, որոնք Բաքուն պնդում էր, որ կազմակերպվել էին Իրանի հետ կապված կազմակերպությունների կողմից։ Մասնավորապես, հաղորդվել էր Բաքվում Իսրայելի դեսպանատան և հրեական համայնքի վրա հարձակումների ծրագրերի մասին։
Այս ֆոնին Իսրայելի քաղաքական և փորձագիտական ​​շրջանակները քննարկում են Իրանի շուրջ իրավիճակի զարգացման և Իսրայելի տարածաշրջանային գործընկերների հնարավոր ներգրավվածության տարբեր սցենարներ։ Սակայն դեռևս որևէ կոնկրետ որոշում կամ պաշտոնական հաստատում չի կայացվել Ադրբեջանի հնարավոր ռազմական մասնակցության վերաբերյալ։

Kan: В Израиле рассматривают возможность присоединения Азербайджана к ударам по Ирану
В Израиле рассматривают возможность того, что Азербайджан может присоединиться к ударам по Ирану. Об этом сообщают израильские СМИ со ссылкой на источники в сфере безопасности.
По информации израильского общественного телеканала Kan (11-й канал), в израильских аналитических кругах допускают сценарий, при котором Баку может поддержать военные действия против Ирана в случае дальнейшей эскалации конфликта. Речь идет как о потенциальном участии в операции, так и о возможной иной форме поддержки.
В публикации отмечается, что подобные оценки появились на фоне резкого обострения отношений между Ираном и Азербайджаном. Ранее власти Азербайджана заявили о предотвращении попыток терактов, за подготовкой которых, по утверждению Баку, стояли структуры, связанные с Ираном. В частности, сообщалось о планах атак на израильское посольство и еврейскую общину в Баку.
На этом фоне в израильских политических и экспертных кругах обсуждаются различные сценарии развития ситуации вокруг Ирана и возможное участие региональных партнеров Израиля. При этом конкретных решений или официальных подтверждений о возможном военном участии Азербайджана пока не приводится.