Իսրայելը մտադիր է «ահաբեկիչների ընտանիքներին» զրկել մի շարք իրավունքներից
Իսրայելի անվտանգության կաբինետը հայտարարել է «ահաբեկիչների ընտանիքներին» որոշ իրավունքներից զրկելուն ուղղված միջոցների մասին՝ արեւելյան Երուսաղեմում տեղի ունեցած երկու հարձակումներից հետո, որոնցից մեկի հետեւանքով սինագոգի մոտ զոհվել է յոթ մարդ, հայտնում է AFP լրատվական գործակալությունը։
Նախօրեին վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն խոստացել էր «ուժեղ» եւ «արագ» պատասխան տալ բռնակցված Արեւելյան Երուսաղեմից երկու պաղեստինցիների հարձակումներին։
Դրանից հետո անվտանգության կաբինետը հայտարարել է «ահաբեկչությանն աջակցող ահաբեկիչների ընտանիքներին» բարեկեցության իրավունքներից զրկելու միջոցառումների մասին։ Նշվում է, որ կիրակի օրը Նախարարների խորհուրդը կքննարկի նրանց իսրայելական ինքնության քարտերը չեղյալ համարելու վերաբերյալ օրինագիծը։
Հայտարարված միջոցառումները համահունչ են Նեթանյահուի ծայրահեղ աջ քաղաքական գործընկերների առաջարկներին, որոնք նրան թույլ են տվել վերադառնալ իշխանության դեկտեմբերի վերջին՝ նախորդ ամիս անցկացված ընտրություններից հետո: Նրանք, ամենայն հավանականությամբ, կդիմեն հիմնականում Իսրայելի քաղաքացիություն ունեցող պաղեստինցիներին եւ անեքսիայի արեւելյան Երուսաղեմում բնակության կարգավիճակ ունեցող պաղեստինցիներին:
Ուրբաթ երեկոյան 21-ամյա պաղեստինցի մի երիտասարդ Նեւե Յակով բնակավայրի մերձակայքում գտնվող սինագոգի մոտ կրակ է բացել անցորդների վրա, ինչի հետեւանքով յոթ մարդ է զոհվել․ երիտասարդը կրակից նույնպես զոհվել է։
Արյունահեղությունը շարունակվել է շաբաթ օրը, երբ 13-ամյա պաղեստինցի տղան կրակել եւ վիրավորել է 47-ամյա իսրայելցի տղամարդուն եւ նրա 23-ամյա սպա որդուն:
Հարձակումն իրականացնողը տեղում վիրավորվել է։ Ոչ ոք չի ստանձնել գործողության պատասխանատվությունը:
Անվտանգության նախարարների կաբինետը նույնպես որոշել է հեշտացնել հրազեն կրելու թույլտվություն ստանալը։ «Երբ խաղաղ բնակիչները զենք ունեն, նրանք կարող են պաշտպանվել», - շաբաթ օրը Երուսաղեմի հիվանդանոցի մոտ լրագրողներին ասել է ծայրահեղ աջ ազգային անվտանգության նախարար Իտամար Բեն Գվիրը:
Իսրայելական ուժերը բերվել են բարձր պատրաստվածության, եւ բանակը հայտարարել է, որ կամրապնդի իր զորքերի քանակը Հորդանան գետի Արեւմտյան ափում, մինչդեռ արտերկրից ուժեղացել են զսպվածության կոչերը:

Израиль намерен лишить ряда прав «семьи террористов»
Кабинет безопасности Израиля объявил о мерах по лишению некоторых прав «семей террористов» после двух нападений в восточном Иерусалиме, в ходе одного из которых возле синагоги погибли семь человек, передает AFP.
Накануне премьер-министр Биньямин Нетаньяху пообещал «решительный» и «быстрый» ответ на нападения, совершенные двумя палестинцами из аннексированного восточного Иерусалима.
После этого кабинет безопасности объявил о мерах по лишению прав на социальное обеспечение «семей террористов, поддерживающих терроризм». Отмечается, что в воскресенье совет министров обсудит законопроект об аннулировании их израильских удостоверений личности.
Объявленные меры соответствуют предложениям ультраправых политических партнеров Нетаньяху, которые позволили ему вернуться к власти в конце декабря после выборов, состоявшихся в предыдущем месяце. Скорее всего, они будут применяться в первую очередь к палестинцам с израильским гражданством (израильским арабам) и палестинцам со статусом резидента в аннексированном восточном Иерусалиме.
В пятницу вечером 21-летний палестинец открыл огонь по прохожим возле синагоги в районе поселения Неве-Яаков, убив семь человек, прежде чем был застрелен.
Кровопролитие продолжилось в субботу, когда 13-летний палестинский мальчик выстрелил и ранил 47-летнего израильтянина отца и его 23-летнего сына, армейского офицера в Сильване, недалеко от обнесенного стеной Старого города в восточном Иерусалиме.
Виновный в нападении мальчик был ранен на месте. Никто не взял на себя ответственность ни за одно из нападений.
Кабмин безопасности также решил упростить получение разрешений на ношение огнестрельного оружия. «Когда у мирных жителей есть оружие, они могут защитить себя», — заявил в субботу журналистам крайне правый министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир у иерусалимской больницы.
Израильские силы приведены в состояние повышенной боевой готовности, и армия объявила, что будет усиливать численность войск на Западном берегу, в то время как из-за рубежа участились призывы к сдержанности.