Իսրայելը մտադիր չէ ընդմիշտ օկուպացնել Գազան. Նեթանյահու
Գազայի հատվածում իր ռազմական գործողության արդյունքում Իսրայելը մտադիր չէ մշտապես օկուպացնել անկլավը կամ տեղահանել տեղի պաղեստինցի բնակչությանը, ռազմական գործողություններն իրականացվում են բացառապես արմատական ​​պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը ոչնչացնելու նպատակով։ Այս մասին հայտարարել է հրեական պետության վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն։
«Ուզում եմ մի քանի բանում բացարձակապես պարզ լինել. Իսրայելը մտադիր չէ մշտապես օկուպացնել Գազան կամ տեղահանել նրա խաղաղ բնակչությանը։ Իսրայելը պայքարում է ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկիչների դեմ, այլ ոչ թե պաղեստինցիների դեմ, և մենք դա անում ենք միջազգային իրավունքի համաձայն»,- վստահեցրել է Նեթանյահուն, որի ելույթի տեսանյութը տարածել է վարչապետի գրասենյակը։
Նա ասել է, որ իսրայելական բանակը «ամեն ինչ անում է խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերը նվազագույնի հասցնելու համար, մինչդեռ ՀԱՄԱՍ-ն անում է ամեն ինչ՝ դրանք առավելագույնի հասցնելու համար՝ օգտագործելով պաղեստինցի խաղաղ բնակիչներին որպես կենդանի վահան»: Իսրայելի վարչապետը հայտարարել է, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակը խրախուսում է պաղեստինցի խաղաղ բնակիչներին լքել մարտական ​​տարածքները՝ թռուցիկներ բաժանելով, հեռախոսազանգեր կատարելով և անվտանգ անցումային միջանցքներ ապահովելով, մինչդեռ ՀԱՄԱՍ-ը թույլ չի տալիս պաղեստինցիներին հեռանալ զենքի սպառնալիքով և հաճախ կրակ բացելով:
Ինչպես ընդգծել է Նեթանյահուն, այս ռազմական գործողության մեջ Իսրայելի նպատակն է «ազատել Գազայի հատվածը ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկիչներից և ազատել պատանդներին»։ «Հենց դա ձեռք բերվի, Գազան կարող է ապառազմականացվել և ապաարմատականացվել՝ դրանով իսկ ստեղծելով ավելի լավ ապագայի հնարավորություն ինչպես Իսրայելի, այնպես էլ պաղեստինցիների համար», - եզրափակել է նա:

Нетаньяху заявил, что Израиль не намерен навсегда оккупировать Газу
Израиль не намерен по итогам своей военной операции в секторе Газа на постоянной основе оккупировать анклав или вытеснять местное палестинское население, боевые действия ведутся исключительно с целью уничтожения радикального палестинского движения ХАМАС. Об этом заявил премьер-министр еврейского государства Биньямин Нетаньяху.
«Я хочу внести абсолютную ясность по нескольким моментам. Израиль не намерен навсегда оккупировать Газу или вытеснять ее гражданское население. Израиль борется с террористами ХАМАС, а не с палестинским населением, и мы делаем это в полном соответствии с международным правом», - заверил Нетаньяху, видеозапись выступления которого распространила канцелярия главы правительства.
По его словам, израильская армия «делает все возможное, чтобы свести к минимуму потери среди гражданского населения, в то время как ХАМАС делает все возможное, чтобы максимизировать их, используя палестинских гражданских лиц в качестве живого щита». «Армия обороны Израиля призывает палестинское гражданское население покинуть районы боевых действий, распространяя листовки, совершая телефонные звонки и обеспечивая коридоры безопасного прохода, в то время как ХАМАС не позволяет палестинцам уехать, угрожая оружием, а зачастую и открывая огонь», - отметил израильский премьер.
Как подчеркнул Нетаньяху, цель Израиля в этой военной операции - «избавить сектор Газа от террористов ХАМАС и освободить [удерживаемых в анклаве израильских] заложников». «Как только это будет достигнуто, Газа может быть демилитаризована и дерадикализована, тем самым создавая возможность для лучшего будущего как для Израиля, так и для палестинцев», - заключил он.