Իսրայելի ցամաքային գործողությունը Գազայի հատվածում հղի է լուրջ հետևանքներով. Պուտին
Իսրայելը ենթարկվել է դաժան հարձակման, սակայն կարգավորումը հնարավոր է միայն անկախ Պաղեստինի ստեղծման միջոցով, որի մայրաքաղաքը Արևելյան Երուսաղեմն է: Այս մասին ԱՊՀ գագաթնաժողովում հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը ելնում է «այն ենթադրությունից, որ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունը բանակցությունների միջոցով լուծելն այլընտրանք չունի»։
«Նրանց նպատակը պետք է լինի ՄԱԿ-ի «երկու պետություն» բանաձևի իրականացումը, որը ներառում է անկախ պաղեստինյան պետության ստեղծում՝ Արևելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով, խաղաղ և անվտանգ գոյակցող Իսրայելի հետ: Իհարկե, տեսնում ենք, որ Իսրայելը ենթարկվել է իր դաժանությամբ աննախադեպ հարձակման և, իհարկե, ունի պաշտպանության իրավունք, իրավունք ունի ապահովելու իր խաղաղ գոյությունը»,- ասել է Պուտինը։ «Այս իրավիճակում, այս վայրում ինձ թվում է, որ [երկու անկախ պետություններին] այլընտրանք պարզապես չկա»։
Նրա խոսքով՝ Իսրայելի կողմից ծանր տեխնիկայի օգտագործումը Գազայում ցամաքային գործողության շրջանակներում բնակելի թաղամասերում բարդ խնդիր է, որը հղի է լուրջ հետեւանքներով։ «Մենք լսում ենք Գազայում ցամաքային գործողության նախապատրաստման ծրագրերի մասին: Բայց մենք ձեզ հետ հասկանում ենք, որ բնակելի թաղամասերում ծանր տեխնիկայի կիրառումը բարդ խնդիր է՝ հղի բոլոր կողմերի համար լուրջ հետեւանքներով։ Իսկ առանց տեխնիկայի նույն բնակելի շենքերում էլ ավելի դժվար է նույն գործողություններն իրականացնելը»,- ասել է Պուտինը։

Путин: Наземная операция Израиля в секторе Газа чревата серьезными последствиями
Израиль подвергся жестокой атаке, но урегулирование возможно только путем создания независимой Палестины со столицей в Восточном Иерусалиме. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на саммите СНГ.
По его словам, Россия исходит "из безальтернативности решения палестино-израильского конфликта путем переговоров".
«Их целью должна стать реализация ооновской формулы "двух государств", предполагающая создание независимого палестинского государства со столицей в Восточном Иерусалиме, сосуществующем в мире и безопасности с Израилем, который, безусловно, мы тоже видим это, подвергся беспрецедентной по своей жестокости атаке и, конечно, имеет право на защиту, имеет право на то, чтобы обеспечить свое мирное существование», - сказал Путин. «В данной ситуации, в данном месте, мне кажется, альтернативы [двум независимым государствам] просто не существует».
По его словам, использование тяжелой техники Израилем в рамках наземной операции в Газе в жилых районах - сложное дело, чревато серьезными последствиями. «Мы слышим о планах подготовки наземной операции в Газе. Но мы с вами так понимаем, если совсем уже сказать полупрофессионально, использование тяжелой техники в жилых районах - это сложное дело, чреватое серьезными последствиями для всех сторон. А без техники в тех же самых жилых застройках проводить те же самые операции еще сложнее», - сказал Путин.