Իսրայելի ատոմային ռումբը սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանի համար. Էրդողան
Թուրքիան նախաձեռնություններ կձեռնարկի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունում՝ կապված Իսրայելի կողմից ատոմային ռումբ ունենալու հետ, որը սպառնալիք է երկրի անվտանգությանը, հայտարարել է երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Իսրայելը ատոմային ռումբ ունի, մենք բողոք ենք ներկայացրել համապատասխան մարմիններին և շարունակում ենք դա անել։ Մենք նախաձեռնություններ կձեռնարկենք ինչպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, այնպես էլ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունում այս հարցում, որը սպառնում է ողջ տարածաշրջանի, այդ թվում՝ Թուրքիայի անվտանգությանը»,- ասել է Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով Ալժիրում գործարար համաժողովում, գրում է Hurriyet թերթը։ .
Էրդողանը նախկինում մեղադրել էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին և Ատոմային էներգիայի գործակալությանը (ՄԱԳԱՏԷ) անգործության մեջ՝ միջուկային զենքի առկայության մասին Իսրայելի «խոստովանությունից» հետո։

Эрдоган: Наличие у Израиля атомной бомбы угроза всему региону
Турция будет выступать с инициативами в Совбезе ООН и Международном агентстве по атомной энергии (МАГАТЭ) в связи с наличием у Израиля атомной бомбы, это угроза безопасности страны, заявил президент страны Реджеп Тайип Эрдоган, сообщает РИА Новости.
«Израиль обладает атомной бомбой, мы обратились с жалобой в соответствующие инстанции и продолжаем это делать. Мы будем выступать с инициативами как в Совете Безопасности ООН, так и в Международном агентстве по атомной энергии по этому вопросу, который угрожает безопасности всего региона, в том числе и Турции»,- заявил Эрдоган, выступая на бизнес форуме в Алжире, передает газета Hurriyet.
Эрдоган ранее обвинил Совбез ООН и Агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) в бездействии после "признаний Израиля" о наличии ядерного оружия.