Իսրայելի արտգործնախարարը Թուրքիային մեղադրել է ցեղասպանության դրդելու մեջ
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանի հայտարարությունները որակել է որպես ցեղասպանության դրդում․ Ֆիդանը հայտարարել էր, որ Իսրայելը իր քաղաքականության պատճառով միջազգային հանրության համար «խնդիր» է դարձել։
Հինգշաբթի Ֆիդանը CNN Turk-ի հարցազրույցում ասել էր, որ Իսրայելը և նրա ժողովուրդը «իրենց քաղաքականությամբ և մտածելակերպով դարձել են բեռ, որը մարդկությունն այլևս չի կարող կրել»։
«Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի զզվելի խոսքերը ցեղասպանության դրդման դասական օրինակ են։ Հրեա ժողովրդի ապամարդկայնացումն ու նրան «անտանելի բեռի» հետ նույնացնելը պատմության մեջ եղած ամենասարսափելի ու արյունալի ռեժիմների դասական, սահմռկեցուցիչ լեզուն են։ Քաղաքակիրթ աշխարհը և ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի դաշնակիցները պետք է անվերապահորեն դատապարտեն Իսրայելի ոչնչացման այս բացահայտ կոչը»,- X-ում գրել է Սաարը։
Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերությունները սրվել են 2023 թվականի վերջին՝ Գազայի հատվածում հրեական պետության ռազմական գործողության պատճառով։ Երկրները հետ են կանչել դեսպաններին և դադարեցրել առևտրային հարաբերությունները։ Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարությունը հետևողականորեն քննադատում է Իսրայելի իշխանություններին տարածաշրջանում վարած քաղաքականության համար։

Глава МИД Израиля обвинил Турцию в подстрекательстве к геноциду
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар назвал подстрекательством к геноциду высказывания главы МИД Турции Хакана Фидана, который заявил, что Израиль из-за своей политики стал «проблемой» для международного сообщества.
В четверг Фидан заявил в интервью CNN Turk, что Израиль и его народ «с его политикой и образом мышления стали обузой, которую человечество больше не может нести».
«Отвратительные слова турецкого министра иностранных дел Хакана Фидана являются классическим примером подстрекательства к геноциду. Расчеловечивание еврейского народа и отождествление его "с невыносимым бременем» - это классический, ужасающий язык худших и кровавых режимов в истории. Цивилизованный мир и союзники Турции по НАТО должны безоговорочно осудить этот явный призыв к уничтожению Израиля», - написал Саар в X.
Отношения Израиля и Турции обострились в конце 2023 года из-за военной операции еврейского государства в секторе Газа. Страны отозвали послов и прекратили торговые отношения. Нынешнее руководство Турции последовательно критикует власти Израиля за политику в регионе.