Իրանը վախենում է Հայաստանում Իսրայելի ներկայության հաստատումից․ «Ալիք» թերթի խմբագիր
Իրանում դիվանագիտական լեզու է օգտագործվում այսպես կոչված «Թրամփի երթուղու» քննարկման ժամանակ: Այս մասին փետրվարի 18-ին Երևանում փորձագիտական քննարկման ժամանակ հայտարարել է Թեհրանում հրատարակվող «Ալիք» հայկական թերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Շահնազարյանը:
«Այնուամենայնիվ, նման հայտարարություններից հետո Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Բաղային անմիջապես ավելացրեց. «Բայց»»,- հավելեց Շահնազարյանը: Նա նշեց, որ շատ հարցեր մնում են, որոնք պարզաբանման կարիք ունեն: Այդ պատճառով Իրանի հանրային հատվածում որոշակի մտահոգություններ են մնում: Սա ակնհայտ է: «Այս վերապահումներն ու մտահոգությունները արտահայտվում են բավականին բացահայտ՝ առանց փակագծերի կամ որևէ ենթատեքստի»,- նշեց խմբագիրը:
Շահնազարյանը ընդգծեց, որ TRIP-ը պարզապես տնտեսական նախագիծ կամ ճանապարհային քարտեզ չէ, որը գործում է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման տրամաբանությամբ, ինչպես պնդում է Հայաստանի ներկայիս կառավարությունը: Իրանցի շատ փորձագետներ TRIP-ի տնտեսական օգուտները երկրորդական են համարում:
«Գլխավոր նպատակը, որը Արևմուտքն ու ԱՄՆ-ն փորձում են իրականացնել TRIP-ի միջոցով, տարածաշրջանում անվտանգության միջավայրի, աշխարհաքաղաքական հավասարակշռության և ուժերի հարաբերակցության փոփոխությունն է։ Իրանի համար սա, առաջին հերթին, լի է չափազանց լուրջ անվտանգության մարտահրավերներով, քանի որ արևմտյան ուժերի ներկայությունը անընդունելի է, հատկապես նրա սահմանների մոտ։ Իրանը կկորցնի նախորդ տարիներին ունեցած բացառիկ տարանցիկ առավելությունն ու կարևորությունը», - բացատրեց «Ալիք» թերթի գլխավոր խմբագիրը։
Արդյունքում, նշեց նա, Իրանի ազդեցությունը տարածաշրջանային գործընթացների, մասնավորապես՝ անվտանգության ոլորտում, կտրուկ կնվազի։
Խոսելով ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից TRIP-ի հնարավոր անվտանգության ապահովման մասին, Արամ Շահնազարյանը, մասնավորապես, նշեց. «Սա փաստացի նշանակում է ամերիկյան, ՆԱՏՕ-ի և արևմտյան ուժերի անմիջական ներկայություն անմիջապես Իրանի սահմանների մոտ։ Եվ սա այն դեպքում, երբ Իրանը 1991 թվականից ի վեր գործնականում որևէ խնդիր չի ունեցել այս ոլորտում»։
Խոսնակը նաև նշեց, որ վերը նշված բոլորից բացի, իրանական կողմն ունի նաև այլ մտահոգություններ։ Մասնավորապես, Թեհրանը վախենում է, որ իսրայելցիները կարող են ի վերջո հայտնվել Հայաստանում։

Редактор газеты «Aliq»: Иран боится возникновения израильского присутствия в Армении
В Иране, когда речь заходит о так называемом «маршруте   Трампа», начинают использовать дипломатическую лексику. Об этом в ходе экспертного обсуждения в Ереване заявил 18 февраля главный редактор издаваемой в Тегеране армянской газеты «Aliq» Арам Шахназарян.
«Однако после подобных заявлений официальный представитель Министерства иностранных дел Ирана Багаи сразу же добавил: «Но»», - добавил Шахназарян. Он отметил, что по-прежнему остается множество вопросов, требующих разъяснений. По этой причине в государственном секторе Ирана продолжает присутствовать некоторая обеспокоенность. И это однозначно. «Об этих оговорках и тревогах говорится вполне открыто – без скобок и какого-либо подтекста», - заметил редактор.
Шахназарян подчеркнул: ТРИПП – это не просто экономический проект или дорога, действующая в рамках логики разблокирования региональных коммуникаций, на чем настаивают представители действующей в Армении власти. Многие иранские эксперты считают экономическую выгоду от ТРИПП второстепенной.
«Главная задача, которую Запад и США пытаются решить с помощью ТРИПП – это изменение атмосферы безопасности, геополитического баланса и соотношения сил в регионе. Для Ирана это чревато, прежде всего, серьезнейшими вызовами в сфере безопасности, поскольку для него неприемлемо присутствие западных сил. Особенно непосредственно у его же границ. Иран утратит то исключительное транзитное преимущество и значение, которыми обладал все предыдущие годы», - пояснил главный редактор газеты «Aliq».
Вследствие этого, как он отметил, резко сократится влияние Ирана на региональные процессы. Особенно в сфере безопасности.
Говоря же о возможном обеспечении безопасности ТРИПП силами стран НАТО, Арам Шахназарян, в частности, заметил: «Это фактически означает прямое присутствие американских, натовских и западных сил непосредственно у границ Ирана. И это при том, что с 1991 года на данном направлении у Ирана практически не было никаких проблем».
Выступающий также отметил, что у иранской стороны, помимо всего вышеперечисленного, существует и другая обеспокоенность. В частности, в Тегеране боятся, что в Армении, в конце концов, могут появиться израильтяне.