Իրանը խոստանում է խիստ կոշտ արձագանքել իր ինքնիշխանությունը խախտող ցանկացած քայլի. պաշտպանության նախարար
Իրանը խոստանում է խիստ կոշտ արձագանքել իր ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը, ինչպես նաեւ իրանցի ժողովրդի իրավունքները խախտող ցանկացած քայլի։ Այս մասին հայտնել է հանրապետության պաշտպանության նախարար, բրիգադի գեներալ Մոհամադ Ռեզա Աշթիանին, տեղեկացրել է Tasnim-ը։
Թեհրանը կարձագանքի ինչպես Արեւմուտքից, այնպես էլ Արեւելքից իրեն վտանգող սպառնալիքներին, ընգծել է նա։
«Այդ արձագանքը կլինի կոշտ եւ վճռական։ Իրանը հարգում է բոլոր երկրների իրավունքները, շահերը եւ տարածքային ամբողջականությունը, հատկապես իր հարեւանների, բայց մենք անպայման կարձագանքենք մեր սահմաններին կատարված սադրանքներին։ Ռուսաստանը խոստացել է հարգել Իրանի անվտանգությունը, ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Ես հեռախոսազրույց եմ ունեցել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարի հետ, եւ նա սա հաստատել է։ Որոշվել է, որ ԱԳՆ-ն փոխըմբռնման հուշագրում, որը պետք է նրանք ստորագրեն, պետք է հաշվի առնի, որ Ռուսաստանը լիովին հետեւելու է այն հարցերին, որոնք կապված են մեր անվտանգության, ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության հետ»,- նշել է գեներալ Աշթիանին։

Министр обороны: Иран обещает реагировать предельно жестко на любые шаги, нарушающие его суверенитет
Иран будет жестко реагировать на любые шаги, нарушающие его суверенитет и территориальную целостность, а также права иранского народа. Об этом заявил министр обороны Исламской Республики бригадный генерал Мохаммад Реза Аштиани, передает Tasnim.
Тегеран будет реагировать на угрозы в свой адрес как с Запада, так и с Востока, подчеркнул глава военного ведомства.
«Эта реакция будет жесткой и решительной. Иран уважает права, интересы и территориальную целостность всех стран, особенно своих соседей, но мы обязательно разберëмся с теми, кто совершает провокации на наших границах. Россия пообещала уважать безопасность, суверенитет и территориальную целостность Ирана. У меня был телефонный разговор с министром обороны России, и он это подтвердил. Решено, что МИД должен учесть в меморандуме о взаимопонимании, который они подпишут, что Россия будет полностью соблюдать вопросы, связанные с нашей безопасностью, суверенитетом и территориальной целостностью», — отметил генерал Аштиани.