Իրանի նախագահին տեղափոխող ուղղաթիռը վթարի է ենթարկվել․ Tasnim
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիին տեղափոխող ուղղաթիռը վթարի է ենթարկվել Իրանի հյուսիսարևմուտքում, հայտնում է Tasnim-ը։
Հաղորդվում է, որ վթարը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ նախագահը վերադառնում էր Իրանի հյուսիսարևմտյան Արևելյան Ադրբեջան նահանգի Խոդա Աֆարին շրջանից՝ Ադրբեջանի հետ ընդհանուր սահմանին ամբարտակի բացումից հետո:
Նշվում է, որ նախագահի շրջապատից որոշ անձինք կապ են հաստատել հրամանատարական կենտրոնի հետ, ինչը հույս է ներշնչում, որ վթարից զոհեր չեն եղել։
Նախագահական պատվիրակությունը մեկնել է երեք ուղղաթիռով։ Նախարարներին ու պաշտոնյաներին տեղափոխող երկու ուղղաթիռը բարեհաջող վայրէջք է կատարել։
Նախագահին տեղափոխող ուղղաթիռում եղել են նաև Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը և Թավրիզի ուրբաթօրյա աղոթքի առաջնորդ այաթոլլա Մոհամմադ Ալի Ալ-Հաշիմը։
Ուղղաթիռը գտնելու համար այդ շրջան են ուղարկվել Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերության փրկարարական խմբերը, զինված ուժերն ու ոստիկանությունը:

Tasnim: Вертолет, перевозивший президента Ирана, попал в аварию
Вертолет, на борту которого находился президент Ирана Эбрахима Раиси, потерпел аварию на северо-западе Ирана, передает Tasnim.
Сообщается, что авария произошла, когда президент возвращался из района Хода Афарин в северо-западной иранской провинции Восточный Азербайджан после открытия плотины на общей границе с Азербайджаном.
Отмечается, что некоторые люди из окружения президента связались с командным центром, что вызывает надежду на то, что авария обошлась без жертв.
Президентский кортеж сопровождался тремя вертолетами. Два вертолета, на борту которых находились министры и официальные лица, благополучно приземлились.
На борту вертолета, в котором находился президент, также находились министр иностранных дел Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиан и лидер пятничной молитвы в Тебризе аятолла Мохаммад Али Аль-Хашим.
Спасательные команды из Общества Красного Полумесяца Ирана, вооруженные силы и полиция были направлены в этот район, чтобы найти вертолет.