Իրանի եւ Հայաստանի զորավարժություններն ակնարկ էին Ադրբեջանին. Long War Journal
Նորդուզը գտնվում է ադրբեջանական էքսկլավ Նախիջեւանի, Հայաստանի եւ Իրանի հանգուցակետում։ Թեհրանը 2022թ. եռօրյա ծավալուն զորավարժություն է անցկացրել Ադրբեջանի սահմանի մոտ, որտեղ ԻՀՊԿ ցամաքային զորքերի «Աշուրա» դիվիզիան ժամանակավոր կամուրջ է կառուցել Արաքս գետի վրայով, որը բաժանում է Իրանն Ադրբեջանից:
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ցամաքային զորքերի գործողությունների գծով փոխհրամանատար Վալիոլա Մադանին հայտնել է, որ զորավարժությունները նպատակ ունեն ամրապնդել սահմանային անվտանգությունը եւ պահպանել «[Իրանի] հարեւան երկրների տարածքային ամբողջականությունը», որը կարող է պոտենցիալ առումով ակնարկել հայկական տարածք ադրբեջանական ներխուժման մասին, հայտնել է Long War Journal-ը։
Հոդվածում նշվել է, որ Իրանն աջակցում է Հայաստանին Ադրբեջանի ծավալապշտությանը դիմակայելու հարցում։
«Առաջին անգամ չէ, որ իսլամական հանրապետության պաշտոնյաները խիստ անհամաձայնություն են հայտնում Կովկասում տարածքային փոփոխությունների հարցում: Գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին 2024թ. մայիսին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ ընդգծել է Իրանի բարձր զգայունությունը Հայաստանին առնչվող սահմանային հարցերի նկատմամբ:
Նրա դիրքորոշումն ավելի ուշ հաստատել է խորհրդարանի նախագահ Մոհամադ Բաղեր Ղալիբաֆը, որը հայ գործընկերոջը հավաստիացրել է, որ Իրանը վճռականորեն դեմ հանդես կգա տարածաշրջանային սահմանների ցանկացած փոփոխությանը»,- նշվել է հոդվածում։

Long War Journal: Учения Ирана и Армении стали намеком Азербайджану
Нордуз расположен на стыке азербайджанского эксклава Нахичевань, Армении и Ирана. Тегеран провел масштабные трехдневные военные учения в 2022 году недалеко от своей границы с Азербайджаном, где дивизия «Ашура» сухопутных войск КСИР построила временный мост через реку Аракс, которая разделяет Иран от Азербайджана.
Заместитель командующего сухопутными войсками КСИР по оперативной работе Валиолла Мадани заявил, что целями учений являются укрепление безопасности границ и сохранение «территориальной целостности соседних с [Ираном] стран», что потенциально намекает на вторжение Азербайджана на территорию Армении, пишет Long War Journal.
В статье отмечается, что Иран поддерживает Армению в противодействии экспансии Азербайджана.
«Это не первый раз, когда официальные лица Исламской Республики выражают решительное несогласие с территориальными изменениями на Кавказе. Верховный лидер Али Хаменеи подчеркнул повышенную чувствительность Ирана к пограничным вопросам, касающимся Армении, во время своей встречи в мае 2024 года с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Его позицию позднее подтвердил спикер парламента Мохаммад Багер Галибаф, который заверил своего армянского коллегу, что Иран будет решительно выступать против любого изменения региональных границ», - говорится в статье.