Իրանի արտաքին գործերի նախարարը ՄՔԴ-ից պահանջել է կանգնեցնել Իսրայելի գործողությունները Գազայի հատվածում
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլահիանը նամակներ է ուղարկել Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) նախագահ Պետր Հոֆմանսկուն եւ դատախազ Քարիմ Ահմադ Խանին, որոնցում պահանջել է կանգնեցնել Իսրայելի գործողությունները Գազայի հատվածում։ Համապատասխան հայտարարությունը հրապարակվել է Իրանի ԱԳՆ Թելեգրամ-ալիքում։
«Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլահիանը նամակներ է ուղարկել ՄՔԴ նախագահին եւ դատախազին՝ ընդգծելով Գազայի հատվածում վերջին հանցագործությունների հետաքննությունն արագացնելու անհրաժեշտությունը։ Գազայի հատվածի բարբարոսական ռմբակոծումները եւ անկլավի տարածք Իսրայելի ներխուժումը, որոնց հետեւանքով զոհվել է ավելի քան 14 հազար խաղաղ քաղաքացի, իսկ 32 հազար մարդ վիրավորվել է, ռազմական հանցագործությունների ցայտուն օրինակներ են։ Դրանք պետք է դիտարկել որպես հանցագործություններ մարդկության դեմ եւ ցեղասպանության ակտեր»,- նշվել է տեքստում։

Глава МИД Ирана потребовал от МУС остановить действия Израиля в секторе Газа
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян направил письменные обращения председателю и прокурору Международного уголовного суда (МУС) Петру Хофманьскому и Кариму Ахмаду Хану, в которых потребовал остановить действия Израиля в секторе Газа. Соответствующее заявление опубликовано в телеграм-канале МИД исламской республики.
«Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян направил письма председателю и прокурору МУС, подчеркнув необходимость ускорить разбирательство по делу о недавних преступлениях в секторе Газа. Варварские бомбардировки сектора Газа и вторжение Израиля на территорию анклава, в результате которых погибли более 14 тыс. мирных граждан, а не менее 32 тыс. получили ранения, являются яркими примерами военных преступлений. Их следует рассматривать как преступления против человечества и акты геноцида», - говорится в тексте.