Իրանի ԱԳՆ-ն կոչ Է արել ԱՄՆ-ին՝ Եմենին հարվածելու փոխարեն դադարեցնել աջակցությունը Իսրայելին
Սպիտակ տունը Եմենին հարվածելու փոխարեն պետք է անհապաղ դադարեցնի աջակցությունը Սիոնիստական ռեժիմի ՝ տարածաշրջանում անվտանգությունը վերականգնելու համար: Այս մասին ուրբաթ երեկոյան հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիյանը։
«Գազայի կանանց եւ երեխաների աջակցության եւ Իսրայելի ռեժիմի ցեղասպանությանը դիմակայելու Եմենի ակտը արժանի է գովասանքի», - գրել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարարը X-ի (նախկին Twitter-ի) իր էջում:
Նախարարի խոսքով ՝ Սանան լիովին հավատարիմ է ծովում անվտանգության ապահովմանը և նավարկությանը ։
«Սպիտակ տունը Եմենի վրա ռազմական հարձակման փոխարեն պետք է անհապաղ դադարեցնի անվտանգության ոլորտում ցանկացած ռազմական համագործակցություն Թել Ավիվի հետ ՝ Գազայի և Հորդանան գետի Արևմտյան ափի բնակիչների դեմ, որպեսզի անվտանգությունը վերադառնա ամբողջ տարածաշրջան»,-նշել է Ամիր Աբդոլլահիյանը:

МИД Ирана призвал США прекратить поддержки Израиля
Белый дом вместо удара по Йемену должен немедленно прекратить поддержку сионистского режима, чтобы восстановить безопасность в регионе. Об этом в пятницу вечером заявил глава МИД Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиян.
«Акт Йемена по поддержке женщин и детей Газы и противостоянию геноциду израильского режима заслуживают похвалы», написал министр иностранных дел Ирана на своей странице в X (бывшем Twitter).
По словам министра, Сана полностью привержена обеспечению безопасности на море и судоходстве.
«Белый дом вместо военного нападения на Йемен должен немедленно прекратить любое военное сотрудничество в сфере безопасности с Тель-Авивом – против жителей Газы и Западного берега реки Иордании – чтобы безопасность вернулась во весь регион», отметил Амир Абдоллахиян.