Ինքնիշխան պետության տարածքին hարվածելու անպատասխանատու որոշումը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքը. անհրաժեշտ է համատեղ մերժել ԱՄՆ-Իսրայել գործողությունները. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը խստորեն դատապարտում է հունիսի 22-ի լուսաբացին ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի մի շարք միջուկային օբյեկտների վրա հասցված հարվածները, որոնք հաջորդեցին Իսրայելի կողմից Իսլամական Հանրապետության վրա հարձակումներին։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Անկախ նրանից, թե ինչ փաստարկներ են օգտագործվում դա արդարացնելու համար, ինքնիշխան պետության տարածքը հրթիռային և ռմբակոծիչ հարվածների ենթարկելու անպատասխանատու որոշումը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքը, ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, որոնք նախկինում միանշանակորեն նման գործողությունները որակում էին որպես անընդունելի։ Հատկապես մտահոգիչ է, որ հարվածները հասցրել է մի երկիր, որը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամ է։
Այս գործողության հետևանքները, այդ թվում՝ ռադիոլոգիական, դեռևս պետք է գնահատվեն։ Սակայն արդեն իսկ ակնհայտ է, որ սկսվել է վտանգավոր սրացում, որը հղի է տարածաշրջանային և համաշխարհային անվտանգության հետագա խաթարմամբ։ Մերձավոր Արևելքում, որն արդեն իսկ բազմաթիվ ճգնաժամերի մեջ է, հակամարտության սրման ռիսկը զգալիորեն աճել է։
Հատկապես մտահոգիչ է Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա հարձակումների պատճառած վնասը Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի վրա հիմնված համաշխարհային չտարածման ռեժիմին: Իրանի վրա հարձակումները հսկայական վնաս են հասցրել պայմանագրի և դրա վրա հիմնված ԱԷՄԳ-ի ստուգման և մոնիթորինգի համակարգի հեղինակությանը:
Մենք ակնկալում ենք գործակալության ղեկավարության կողմից արագ, պրոֆեսիոնալ և հստակ արձագանք՝ առանց խուսափողական արտահայտությունների և քաղաքական «հավասարակշռության» ետևում թաքնվելու փորձերի: Անհրաժեշտ է ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենի օբյեկտիվ զեկույցը, որը կքննարկվի գործակալության հատուկ նիստում, որը նախատեսվում է անցկացնել շատ մոտ ապագայում:
Իհարկե, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը նույնպես պետք է արձագանքի։ Անհրաժեշտ է համատեղ մերժել Միացյալ Նահանգների և Իսրայելի առճակատողական գործողությունները։ Մենք կոչ ենք անում դադարեցնել ագրեսիան և ավելացնել ջանքերը՝ իրավիճակը քաղաքական և դիվանագիտական ​​հուն վերադարձնելու համար պայմաններ ստեղծելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

МИД РФ об ударах США по Ирану: Решение ударить по территории суверенного государства грубо нарушает международное право
Россия решительным образом осуждает совершенные США на рассвете 22 июня удары по ряду ядерных объектов в Иране, предпринятые вслед за израильскими нападениями на Исламскую Республику. Об этом говорится в заявлении МИД России.
«Безответственное решение подвергнуть ракетно-бомбовым ударам территорию суверенного государства, какими бы аргументами оно ни обставлялось, грубо нарушает международное право, Устав ООН, резолюции Совета Безопасности ООН, который ранее однозначно квалифицировал подобные акции как недопустимые. Вызывает особую тревогу, что удары осуществила страна, являющаяся постоянным членом Совета Безопасности ООН.
Последствия данной акции, в том числе радиологические, еще предстоит оценить. Но уже сейчас очевидно, что начался виток опасной эскалации, чреватой дальнейшим подрывом региональной и глобальной безопасности. Риск разрастания конфликта на Ближнем Востоке, и без того охваченном множеством кризисов, существенно возрос.
Особую обеспокоенность вызывает ущерб, который причинен в результате нападений на иранские ядерные объекты глобальному режиму нераспространения, основанному на Договоре о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО). Удары по Ирану нанесли огромный урон авторитету ДНЯО и базирующейся на нем системе проверки и мониторинга МАГАТЭ.
Ожидаем со стороны руководства Агентства скорейшей профессиональной и честной реакции без обтекаемых фраз и попыток прятаться за политической «равноудаленностью». Нужен объективный доклад Гендиректора МАГАТЭ для рассмотрения на специальной сессии Агентства, коорая должна состояться в самое ближайшее время.
Разумеется, обязан отреагировать и Совет Безопасности ООН. Необходимо коллективно отвергнуть конфронтационные действия США и Израиля.
Призываем прекратить агрессию, наращивать усилия по созданию условий для возвращения ситуации в политико-дипломатическое русло», - отмечается в заявлении российского внешнеполитического ведомства.