Ինդոնեզիայում ժայթքել է Մերապի հրաբուխը
Ըստ երկրի երկրաբանական գործակալության՝ մոխիրը բարձրացել է գագաթից 1300 մետր՝ նախորդ մահաբեր ժայթքումից վեց շաբաթ անց:
Արևմտյան Սումատրա նահանգում գտնվող հրաբուխը կիրակի օրը ժամը 03։37-ին ժայթքել է առնվազն երկու անգամ, հայտնում է գործակալությունը՝ կոչ անելով մարդկանց տարհանել ժայթքման կենտրոնից 4,5 կմ շառավղով՝ գետերում և հովիտներում լավայի հոսքերի առաջացման հնարավորության պատճառով:
«Մոխրի անձրև գալու դեպքում բնակիչներին կոչ ենք անում նաև դիմակներ օգտագործել շնչառական հիվանդությունները կանխելու համար», - ասվում է գործակալության հայտարարության մեջ:
Դեկտեմբերին ավելի քան 20 մարդ էր զոհվել այն բանից հետո, երբ Մերապին՝ Սումատրայի ամենաակտիվ հրաբուխներից մեկը, ժայթքել և  մինչև 3 կմ բարձրությամբ մոխրի  ամպեր էր նետել:

В Индонезии произошло извержение вулкана Мерапи
По данным геологического агентства страны, пепел поднялся на 1300 метров  от вершины через шесть недель после предыдущего смертельного извержения.
Вулкан, расположенный в провинции Западная Суматра, извергался по меньшей мере дважды к 03:37 по Гринвичу в воскресенье, сообщило агентство, призвав к эвакуации людей в радиусе 4,5 км от центра извержения, учитывая возможность возникновения потоков лавы в реках и долинах.
«В случае выпадения пеплового дождя мы настоятельно призываем жителей также использовать маски, чтобы предотвратить респираторные заболевания», - говорится в сообщении агентства.
В декабре более 20 человек погибли после того, как Мерапи, один из самых активных вулканов Суматры, извергся и выбросил серые облака пепла высотой до 3 км.