Ի՞նչ կկորցնի Ռուսաստանը, եթե «լքի» Հարավային Կովկասը
Անդրկովկասում սեպտեմբերյան իրադարձությունները խթան հաղորդեցին իրավիճակի հետագա զարգացմանը։ Գործընթացներն այնքան են արագացել, որ Արցախի հանձնումը կարծես թե հենց սկիզբն է: Հաջորդ փուլը, ըստ ամենայնի, պետք է լինի Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելը Զանգեզուրի միջանցքի բացմամբ՝ առանց Ռուսաստանի Դաշնության մասնակցության, գրում է Rybar պորտալը։
Ռուսաստանը, գործող պայմանագրի համաձայն, այն շահառուներից է, որը հարմար չէ հավաքական Արևմուտքին, որը վերահսկվող ուժերի օգնությամբ փորձում է Ռուսաստանին զրկել Հարավային Կովկաս մուտքից։
Իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության և վաղեմի հակասությունները ուժային ճանապարհով լուծելու համաշխարհային միտումի ֆոնին չի կարելի բացառել Սյունիքով ճանապարհը ուժով առաջ մղելու սցենարը։ Սա կարող է ծայրահեղ բացասական հետևանքներ ունենալ Ռուսաստանի Դաշնության համար։
Ի՞նչ է տալիս Ռուսաստանին Զանգեզուրի միջանցքի վերահսկողությունը
Դրա առավելությունները կարելի է բաժանել տնտեսական և քաղաքական, իսկ դրանք, իրենց հերթին, տեղական (վերաբերում է տարածաշրջանի երկրներին՝ Ադրբեջան, Հայաստան, Թուրքիա և Իրան) և համաշխարհային (Կենտրոնական Ասիա, Ռուսաստան, Բրիտանիա և ԱՄՆ)։
Տնտեսական տեղական
Նոր երթուղին Ռուսաստանի համար ավելի հարմար է լանդշաֆտային և լոգիստիկ առումով։ Բաքվի և Սյունիքի մարզով տարանցումը ժամանակակից երկաթուղիներով և ճանապարհներով ապագայում ավելի ծախսարդյունավետ է:
Նախագծին Ռուսաստանի մասնակցությունը թույլ է տալիս ցամաքային հաղորդակցություն պահպանել Հայաստանի և Իրանի հետ՝ անկախ որևէ մեկից։ Այս տարբերակը, բացի Ռուսաստանի Դաշնության համար ակնհայտ առավելություններից, ձեռնտու կլինի նաև Իրանի համար։
Տնտեսական գլոբալ
Զանգեզուրի միջանցքը սերտորեն միահյուսված է մեկ այլ նախագծի՝ Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի հետ։ Եթե ​​հանգամանքները բարենպաստ են, կարելի է համատեղել երկու ռազմավարական կարևոր ճանապարհները։ Սա, անկասկած, էական խթան կհաղորդի ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլեւ Մերձավոր Արեւելքի հետ հաղորդակցությունների զարգացմանը։
Այս իրավիճակը, հաշվի առնելով պատժամիջոցների միջոցով հավաքական Արևմուտքի ակտիվ ճնշումը, փաստացի չեզոքացնում է դրանց ազդեցությունը ռուսական տնտեսության վրա, և ՌԴ իշխանությունները կարող են հեշտությամբ վերակողմնորոշվել այլ ուղղություններով՝ առանց իրենց վնասելու։
Քաղաքական տեղական
Տնտեսական օգուտներից զատ, ռուս սահմանապահների առկայությունը հզոր լծակներ է ապահովում։ Սա տեսականորեն կամրապնդի ռուսական կոնտինգենտի դիրքերը Հայաստանում և հնարավորություն կտա վերականգնել իրավիճակի վերահսկողությունը Արցախում իրադարձությունների ծայրահեղ անհաջող զարգացումից հետո։
Կա նաև լավ այլընտրանք Վրաստանի տարածքով դեպի Թուրքիա երթուղին, որն այժմ միակ կապն է Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի միջև Հարավային Կովկասի միջոցով։ Իհարկե, վրացիները դժվար թե փակեն այս երթուղին (սա կլինի տնտեսական ինքնասպանություն), բայց ցանկացած իրավիճակում պետք է լինի պլան Բ՝ արտակարգ իրադարձությունների դեպքում։
Քաղաքական գլոբալ
Միջազգային ասպարեզում դա զգալիորեն կվերականգնի Ռուսաստանի իմիջը տարածաշրջանում, որը նկատելիորեն տուժել է վերջին մի քանի տարիների ընթացքում, հատկապես Արցախի հանձնումից հետո։
Դա նաև կսահմանափակի մանևրելու հնարավորությունը Կենտրոնական Ասիայի որոշ երկրների համար, որոնք փորձում են հեռանալ Ռուսաստանի հետ համագործակցությունից՝ Արևմուտքին հաճոյանալու և Ռուսաստանի տարածքով տարանցման փոխարինող գտնելու համար:
Ի՞նչ կլինիեթե 9-րդ կետը չեղյալ հայտարարվի կամ Սյունիքի մարզը բռնի ուժով զավթվի Ադրբեջանի կողմից։
Ըստ էության, տեղի կունենա հակառակը. Ռուսաստանը կկրի և՛ տնտեսական, և՛ քաղաքական վնաս: Հարավային Կովկասում հնարավոր կլինի մոռանալ ցանկացած ազդեցության մասին, Գյումրիում զորախումբը դուրս կբերվի, իսկ Հայաստանի սուբյեկտիվությունը իսպառ կկորչի։
Պետք չէ նույնիսկ մտածել Հյուսիս-Հարավ ՄՏՀ-ի իրականացման մասին։ Այս նախագծի հիմնական խնդիրը Իրանում պատշաճ ենթակառուցվածքների բացակայությունն է։ Միջանցքի գործունեությունը ապահովելու համար ժամանակ է պետք, բայց նման ինտենսիվացման դեպքում հնարավոր է, որ Ռուսաստանի իշխանությունները ժամանակ չունենան, և նախագծի ավարտը պարզապես թույլ չտան։
Իսկ այն ամենը, ինչ տեղի կունենա տարածաշրջանում, տեղի կունենա առանց Ռուսաստանի, և երկիրը կդառնա պասիվ դիտորդ։ Միայն անվերահսկելի տարանցումը վտանգ է ստեղծում Անդրկովկաս արմատական ​​տարրերի ներթափանցման, թմրանյութերի, զենքի մաքսանենգության համար՝ այն ամենը, ինչը կարող է հետագա ապակայունացման նախադրյալներ ստեղծել, այդ թվում՝ Ռուսաստանում, ինչպես նաև Իրանում։

Что потеряет Россия в случае «ухода» из Закавказья?
Сентябрьские события в Закавказье дали толчок дальнейшему развитию ситуации. Процессы ускорились настолько, что капитуляция Арцаха выглядит лишь началом. Следующим этапом, судя по всему, должно стать выдавливание России из региона путем открытия Зангезурского коридора без участия РФ, пишет Телеграм-канал Rybar
Россия в соответствии с нынешним соглашением является одним из бенефициаров, что и не устраивает коллективный Запад, который руками подконтрольных сил пытается лишить Россию выхода в Закавказье.
На фоне израильско-палестинского конфликта и глобального тренда на решение застарелых противоречий силовым путем, сценарий продавливания дороги через Сюник с помощью силы исключать нельзя. Это может повлечь за собой крайне негативные последствия для РФ.
Что даёт контроль над Зангезурским коридором России?
Его плюсы можно разделить на экономические и политические, а те, в свою очередь на локальные (относятся к странам региона — Азербайджан, Армения, Турция и Иран) и глобальные (Центральная Азия, Россия, Британия и США).
Экономические локальные
Новый маршрут является более удобным для России с точки зрения ландшафта и логистики. Транзит через Баку и Сюникскую область по современным ж/д и автомобильным дорогам в перспективе более рентабелен.
Участие России в проекте позволяет сохранить сухопутное сообщение с Арменией и Ираном вне зависимости от кого-либо. Такой вариант, помимо очевидных плюсов для РФ, устроит и Иран.
Экономические глобальные
Зангезурский коридор тесно переплетается с другим проектом — международным транспортным коридором «Север — Юг». При благоприятном стечении обстоятельств два стратегически важных пути можно объединить. Это несомненно даст существенный толчок развитию не только Закавказья, но и сообщения с Ближним Востоком.
Такой расклад с учётом активного давления коллективного Запада посредством санкций фактически нивелирует эффект от них на российскую экономику, и власти РФ запросто смогут переориентироваться на другие направления без ущерба для себя.
Политические локальные
Помимо экономической выгоды, присутствие российских пограничников дает мощные рычаги влияния. Это теоретически укрепит положение российского контингента в Армении и позволит восстановить контроль над обстановкой после крайне неудачного развития событий в Арцахе.
Также появляется хорошая альтернатива маршруту через Грузию в Турцию, который сейчас является единственным узлом связи РФ с Турцией через Закавказье. Конечно, грузины вряд ли закроют этот путь (это будет экономическим суицидом), но в любой ситуации должен быть план Б на случай чрезвычайных событий.
Политические глобальные
На международной арене это значительно восстановит имидж России в регионе, заметно подпорченный в ходе последних нескольких лет, особенно после результате капитуляции Арцаха.
Также это ограничит пространство для маневра некоторым странам Центральной Азии, которые пытаются отойти от сотрудничества с Россией в угоду Западу и найти замену транзиту через Россию.
А что будет в случае денонсации пункта №9 или силового захвата Сюникской области Азербайджаном?
По сути произойдёт всё противоположное. России будет нанесен как экономический, так и политический урон. О каком-либо влиянии в Закавказье можно будет забыть, военный контингент в Гюмри будет выведен, а субъектность Армении будет окончательно утрачена.
О реализации МТК «Север — Юг» можно даже и не вспоминать. Основная проблема этого проекта состоит в отсутствии должной инфраструктуры в Иране. Необходимо время для обеспечения функционирования коридора, но при такой интенсификации есть вариант, что власти РФ могут не успеть, и проект просто не дадут закончить.
И всё, что будет происходить в регионе, будет идти без России, а страна станет пассивным наблюдателем. Один только бесконтрольный транзит создаёт угрозу для просачивания радикальных элементов в Закавказье, контрабанды наркотиков, оружия — всего, что может создать предпосылки к дальнейшей дестабилизации, в том числе в России, а также в Иране.