Հունգարիան արգելափակել է Ուկրաինային 50 միլիարդ եվրոյի ֆինանսական աջակցությունը
Հունգարիան արգելափակել է Ուկրաինային 50 միլիարդ եվրոյի ֆինանսական աջակցությունը։ Դա տեղի է ունեցել Եվրամիությանն անդամակցելու շուրջ Ուկրաինայի հետ բանակցություններ սկսելու մասին համաձայնություն հասնելուց մի քանի ժամ անց։ Այս մասին հաղորդում է BBC-ին։
«Երեկոյան նիստի ամփոփում․ Ուկրաինային լրացուցիչ գումար տալու վետո», - հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը Բրյուսելում ԵՄ երկրների ղեկավարների բանակցություններից հետո։
ԵՄ ղեկավարները հայտարարել են, որ Կիևին օգնության շուրջ բանակցությունները կսկսվեն հաջորդ տարվա սկզբին։ Ի դեպ, Ուկրաինան նաև սպասում է 61 միլիարդ դոլարի լրացուցիչ ֆինանսական աջակցության ԱՄՆ-ից, սակայն ԱՄՆ կոնգրեսն առայժմ չի հաստատում այդ փաթեթը։
Ռուսաստանի դեմ ռազմական գործողություններում Ուկրաինան մեծապես կախված է ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի ֆինանսավորումից։
Ֆինանսավորումն արգելափակելուց ժամեր առաջ ԵՄ ղեկավարները որոշում էին կայացրել Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ սկսել միությանն անդամակցելու շուրջ բանակցություններ, ինչպես նաև Վրաստանին տրամադրել ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ։
Հունգարիան, որը սերտ հարաբերություններ ունի Ռուսաստանի հետ, ավելի վաղ դեմ էր արտահայտվել նաև Ուկրաինայի անդամակցությանը Եվրամիությանը, սակայն գագաթնաժողովի ժամանակ չի արգելափակել Կիևի հետ բանակցություններ սկսելու որոշումը։ BBC-ն հայտնում է, որ Օրբանը դուրս է եկել դահլիճից, ինչն, ըստ երևույթին, համաձայնեցված է եղել, իսկ ԵՄ 26 ղեկավարները կատարել են քվեարկությունը։ Ուկրաինայի անդամակցության շուրջ բանակցություններ սկսելու որոշումն անցել է միաձայն։

Венгрия заблокировала финансовую помощь ЕС Украине на сумму 50 миллиардов €
Венгрия заблокировала финансовую помощь ЕС Украине на сумму 50 миллиардов €. Это произошло через несколько часов после достижения договоренности о начале переговоров с Украиной о вступлении в Евросоюз. Օб этом сообщает BBC.
«Итог ночной смены: вето на дополнительные деньги Украине», - заявил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан после переговоров лидеров ЕС в Брюсселе.
Лидеры ЕС объявили, что переговоры о помощи Киеву начнутся в начале следующего года. Кстати, Украина ждет дополнительной финансовой поддержки в размере 61 миллиарда долларов и от США, но Конгресс США пока не одобрил этот пакет.
В военных операциях против России Украина сильно зависит от финансирования ЕС и США.
За несколько часов до блокировки финансирования лидеры ЕС решили начать переговоры с Украиной и Молдовой о вступлении в Союз, а также предоставить Грузии статус кандидата на членство в ЕС.
Венгрия, имеющая тесные отношения с Россией, ранее также выступала против членства Украины в Евросоюзе. BBC сообщает, что Орбан покинул зал, что, судя по всему, было согласовано, и 26 лидеров ЕС провели голосование. Решение о начале переговоров о членстве Украины было принято единогласно.