Հրապարակվել է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ձեռք բերված փոխըմբռնման հուշագրի պաշտոնական տեքստը
Միացյալ Նահանգները չորեքշաբթի հրապարակել է հանգստյան օրերին Իրանի հետ ձեռք բերված փոխըմբռնման հուշագրի պաշտոնական տեքստը, հաղորդում է CNN հեռուստաալիքը:
ԱՄՆ վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչն ընթերցել է 14 կետից բաղկացած փաստաթուղթը, որում շարադրված են դրույթներ Հորմուզի նեղուցի բացման, Իրանի դեմ առանձին ֆինանսական սահմանափակումների մեղմացման մասին, ինչպես նաև նշված են ապագա տեխնիկական բանակցությունների ընթացքում իրանական միջուկային ծրագրի դիտարկման վերաբերյալ ակնկալիքները։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև փոխըմբռնման Իսլամաբադի հուշագիր» խորագրով փաստաթուղթը հրապարակվել է այն քննադատությունից հետո, որ դրա տեքստը նախկինում չէր հանրայնացվել։
Հուշագիրը պետք է պաշտոնապես ստորագրվի ուրբաթ, որից հետո կսկսվի 60-օրյա պատուհան՝ գործարքի վերջնական պայմանները համաձայնեցնելու համար։
Ստորև բերված է ամբողջական տեքստը.
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը համատեղ և բարեխղճորեն համաձայնության են եկել [ամսաթիվ]-ին հետևյալի շուրջ.
1. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը և ընթացիկ պատերազմում նրանց դաշնակիցները ստորագրում են սույն փոխըմբռնման հուշագիրը՝ հայտարարելու բոլոր ճակատներում, ներառյալ Լիբանանում, ռազմական գործողությունների անհապաղ և մշտական դադարեցում, և պարտավորվում են այդ պահից սկսած չսկսել որևէ պատերազմ կամ որևէ ռազմական գործողություն միմյանց դեմ, ինչպես նաև ձեռնպահ մնալ միմյանց դեմ ուժի կիրառման սպառնալիքից կամ դրա կիրառումից և ապահովել Լիբանանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Վերջնական համաձայնագիրը կհաստատի բոլոր ճակատներում, ներառյալ Լիբանանում, պատերազմի մշտական դադարեցումը և սույն կետի մյուս դրույթները։
2. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պարտավորվում են հարգել միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և ձեռնպահ մնալ միմյանց ներքին գործերին միջամտելուց։
3. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պարտավորվում են բանակցություններ վարել և հասնել վերջնական համաձայնագրի առավելագույնը 60 օրվա ընթացքում՝ փոխադարձ համաձայնությամբ երկարաձգման հնարավորությամբ։
4. Սույն հուշագրի ստորագրումից անմիջապես հետո Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կսկսեն ծովային շրջափակման և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ ցանկացած խոչընդոտների վերացումը և ամբողջությամբ կդադարեցնեն ծովային շրջափակումը 30 օրվա ընթացքում։ Այս ժամանակահատվածում նավերի տեղաշարժը կվերականգնվի նախապատերազմյան ծավալներին համամասնորեն, որոնք կվերականգնի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները նաև պարտավորվում են դուրս բերել իրենց ուժերը Իրանի Իսլամական Հանրապետության մերձակայքից՝ վերջնական համաձայնագրի կնքումից հետո 30 օրվա ընթացքում։
5. Սույն հուշագրի ստորագրումից հետո Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ջանքեր կգործադրի 60 օրվա ընթացքում Պարսից ծոցից դեպի Օմանի ծով և հակառակ ուղղությամբ առևտրային նավերի անվտանգ և անվճար անցումն ապահովելու համար։ Առևտրային նավերի տեղաշարժը կսկսվի անմիջապես, և հաշվի առնելով տեխնիկական ու ռազմական խոչընդոտների վերացման ու Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից ականազերծման անհրաժեշտությունը՝ կներդրվի 30 օրվա ընթացքում։ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը երկխոսություն կվարի Օմանի Սուլթանության հետ՝ Հորմուզի նեղուցում ապագա կառավարումը և ծովային ծառայությունները որոշելու համար՝ խորհրդակցելով Պարսից ծոցի մյուս ափամերձ պետությունների հետ՝ միջազգային իրավունքին և նեղուցի ափամերձ պետությունների ինքնիշխան իրավունքներին համապատասխան։
6. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները տարածաշրջանային գործընկերների հետ համատեղ պարտավորվում են մշակել առնվազն 300 միլիարդ ԱՄՆ դոլար գումարի վերջնական փոխհամաձայնեցված պլան՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության վերականգնման և տնտեսական զարգացման համար։ Այս պլանի իրականացման մեխանիզմը վերջնականապես կհամաձայնեցվի վերջնական համաձայնագրի շրջանակներում 60 օրվա ընթացքում։ Համապատասխան ֆինանսական գործառնությունների համար բոլոր անհրաժեշտ արտոնագրերը, բացառությունները և թույլտվությունները կտրամադրվեն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից։
7. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պարտավորվում են դադարեցնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ բոլոր տեսակի պատժամիջոցները, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, ՄԱԳԱՏԷ-ի Կառավարիչների խորհրդի բանաձևերը, ԱՄՆ բոլոր միակողմանի պատժամիջոցները՝ առաջնային և երկրորդային, վերջնական համաձայնագրի շրջանակներում համաձայնեցված ժամանակացույցով։ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ճանաչում են պատժամիջոցների չեղարկման հարցի կրիտիկական կարևորությունը և մտադրություն են հայտնում անհապաղ դիտարկել այդ հարցերը բանակցությունների ընթացքում՝ փոխադարձ համաձայնության հասնելու համար։
8. Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը հաստատում է, որ չի ձեռք բերի կամ մշակի միջուկային զենք։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը համաձայնության են եկել կարգավորել հարստացված նյութի պաշարների հարցը այն մեխանիզմին համապատասխան, որը փոխադարձաբար կհամաձայնեցվի 7-րդ կետում նշված ժամանակացույցի համաձայն՝ նվազագույն մեթոդաբանությամբ, այն է՝ նոսրացում տեղում՝ ՄԱԳԱՏԷ-ի հսկողության ներքո։ Կողմերը նաև համաձայնել են քննարկել հարստացման հարցը և Իրանի միջուկային կարիքների հետ կապված փոխադարձաբար համաձայնեցված այլ հարցեր՝ վերջնական համաձայնագրում համաձայնեցված գոհացուցիչ շրջանակային հիմքի վրա։
9. Մինչև վերջնական համաձայնագրի կնքումը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պարտավորվում են պահպանել ստատուս քվոն։ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պահպանում է իր միջուկային ծրագրի ընթացիկ կարգավիճակը, իսկ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները չեն սահմանում նոր պատժամիջոցներ և տարածաշրջանում չեն տեղակայում հավելյալ ուժեր։
10. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պարտավորվում են սույն հուշագրի ստորագրումից անմիջապես հետո և մինչև պատժամիջոցների չեղարկումը տրամադրել ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության թույլտվությունները իրանական հում նավթի, նավթամթերքի և ածանցյալների արտահանման, ինչպես նաև բոլոր հարակից ծառայությունների համար, ներառյալ՝ բանկային գործառնությունները, ապահովագրությունը, տեղափոխումը և այլն։
11. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պարտավորվում են սույն հուշագրի կատարումից հետո Իրանի Իսլամական Հանրապետության լիակատար տնօրինմանը հանձնել սառեցված կամ սահմանափակված միջոցներն ու ակտիվները։ ԱՄՆ-ը և Իրանը բանակցությունների ընթացքում փոխադարձաբար կհամաձայնեցնեն այդ միջոցների ազատման ընթացակարգերը։ Այդ միջոցները պետք է ամբողջությամբ հասանելի լինեն Իրանի Իսլամական Հանրապետության Կենտրոնական բանկի նշանակած ցանկացած վերջնական շահառուի վճարման համար։ ԱՄՆ-ն պարտավորվում է տրամադրել բոլոր անհրաժեշտ արտոնագրերն ու թույլտվությունները։
12. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը համաձայնում են ստեղծել գործադիր մեխանիզմ՝ սույն հուշագրի կատարմանը և վերջնական համաձայնագրի հետագա պահպանմանը հետևելու համար։
13. Սույն հուշագրի ստորագրումից հետո և 1-ին, 4-րդ, 5-րդ, 10-րդ և 11-րդ կետերի կատարման մեկնարկի ու դրանց շարունակման պայմանով՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կսկսեն վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները բացառապես մնացած կետերի վերաբերյալ։

США обнародовали официальный текст меморандума о взаимопонимании с Ираном
Соединённые Штаты в среду опубликовали официальный текст меморандума о взаимопонимании, достигнутого на выходных с Ираном, сообщает телеканал CNN.
Высокопоставленный представитель администрации США зачитал 14-пунктный документ, в котором изложены положения об открытии Ормузского пролива, смягчении отдельных финансовых ограничений против Ирана и обозначены ожидания относительно рассмотрения иранской ядерной программы в ходе будущих технических переговоров.
Документ под названием «Исламабадский меморандум о взаимопонимании между Соединёнными Штатами Америки и Исламской Республикой Иран» был опубликован после критики в связи с тем, что его текст ранее не был обнародован.
Меморандум должен быть официально подписан в пятницу, после чего начнётся 60-дневное окно для согласования окончательных условий сделки.
Ниже приведён полный текст:
«Соединённые Штаты Америки и Исламская Республика Иран совместно договорились добросовестно на [__ дата] о следующем:
1 — Соединённые Штаты Америки и Исламская Республика Иран и их союзники в текущей войне подписывают данный меморандум о взаимопонимании, чтобы объявить немедленное и постоянное прекращение военных действий на всех фронтах, включая Ливан, и обязуются с этого момента не начинать любую войну или любые военные операции друг против друга, а также воздерживаться от угрозы силой или её применения друг против друга и обеспечивать территориальную целостность и суверенитет Ливана. Окончательное соглашение подтвердит постоянное прекращение войны на всех фронтах, включая Ливан, и другие положения данного пункта.
2 — Соединённые Штаты Америки и Исламская Республика Иран обязуются уважать суверенитет и территориальную целостность друг друга и воздерживаться от вмешательства во внутренние дела друг друга.
3 — Соединённые Штаты Америки и Исламская Республика Иран обязуются вести переговоры и достичь окончательного соглашения в течение максимум 60 дней с возможностью продления по взаимному согласию.
4 — Немедленно после подписания данного меморандума Соединённые Штаты Америки начнут снятие морской блокады и любых препятствий в отношении Исламской Республики Иран и полностью прекратят морскую блокаду в течение 30 дней. В этот период движение судов будет восстановлено пропорционально довоенным объёмам, восстановленным Исламской Республикой Иран. Соединённые Штаты Америки также обязуются вывести свои силы из близости к Исламской Республике Иран в течение 30 дней после заключения окончательного соглашения.
5 — После подписания данного меморандума Исламская Республика Иран предпримет усилия по обеспечению безопасного прохода коммерческих судов без взимания платы в течение 60 дней с Персидского залива в Оманское море и обратно. Движение коммерческих судов начнётся немедленно, и с учётом необходимости устранения технических и военных препятствий и разминирования Исламской Республикой Иран будет введено в течение 30 дней. Исламская Республика Иран проведёт диалог с Султанатом Оман для определения будущего управления и морских услуг в Ормузском проливе в консультации с другими прибрежными государствами Персидского залива в соответствии с международным правом и суверенными правами прибрежных государств пролива.
6 — Соединённые Штаты Америки совместно с региональными партнёрами обязуются разработать окончательный взаимно согласованный план на сумму не менее 300 млрд долларов США для восстановления и экономического развития Исламской Республики Иран. Механизм реализации этого плана будет окончательно согласован в рамках окончательного соглашения в течение 60 дней. Все необходимые лицензии, исключения и разрешения для соответствующих финансовых операций будут выданы Соединёнными Штатами Америки.
7 — Соединённые Штаты Америки обязуются прекратить все виды санкций против Исламской Республики Иран, включая резолюции Совета Безопасности ООН, резолюции Совета управляющих МАГАТЭ, все односторонние санкции США, первичные и вторичные, в согласованном графике в рамках окончательного соглашения. Исламская Республика Иран и Соединённые Штаты Америки признают критическую важность вопроса отмены санкций и выражают намерение немедленно рассмотреть эти вопросы в ходе переговоров для достижения взаимного согласия.
8 — Исламская Республика Иран подтверждает, что не будет приобретать или разрабатывать ядерное оружие. Соединённые Штаты Америки и Исламская Республика Иран договорились урегулировать вопрос запасов обогащённого материала в соответствии с механизмом, который будет взаимно согласован согласно графику, указанному в пункте 7, при минимальной методологии — разубоживание на месте под надзором МАГАТЭ. Стороны также согласились обсудить вопрос обогащения и другие взаимно согласованные вопросы, связанные с ядерными потребностями Ирана, на основе удовлетворительной рамочной основы, согласованной в окончательном соглашении.
9 — До заключения окончательного соглашения Соединённые Штаты Америки и Исламская Республика Иран обязуются сохранять статус-кво. Исламская Республика Иран сохраняет текущий статус своей ядерной программы, а Соединённые Штаты Америки не вводят новые санкции и не размещают дополнительные силы в регионе.
10 — Соединённые Штаты Америки обязуются немедленно после подписания данного меморандума и до отмены санкций выдавать разрешения Министерства финансов США на экспорт иранской сырой нефти, нефтепродуктов и производных, а также всех сопутствующих услуг, включая банковские операции, страхование, транспортировку и т. д.
11 — Соединённые Штаты Америки обязуются предоставить в полное распоряжение замороженные или ограниченные средства и активы Исламской Республики Иран после выполнения данного меморандума. США и Иран взаимно согласуют процедуры освобождения этих средств в ходе переговоров. Такие средства должны быть полностью доступны для оплаты любому конечному бенефициару, назначенному Центральным банком Исламской Республики Иран. США обязуются выдать все необходимые лицензии и разрешения.
12 — Соединённые Штаты Америки и Исламская Республика Иран соглашаются создать исполнительный механизм для мониторинга выполнения данного меморандума и будущего соблюдения окончательного соглашения.
13 — После подписания данного меморандума и при условии начала выполнения пунктов 1, 4, 5, 10 и 11, а также их продолжения, Соединённые Штаты Америки и Исламская Республика Иран начнут переговоры по окончательному соглашению исключительно по остальным пунктам.