ՀՀ ԱԳՆ-ն ստացել է ծանուցում գազի, նավթի և ադամանդի համաձայնագրի չեղարկման հնարավորության վերաբերյալ․ Զախարովա
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը Ռուսաստանի Դաշնությունից ստացել է ծանուցում գազի, նավթի և ադամանդի մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագրի չեղարկման հնարավորության վերաբերյալ, եթե Երևանը շարունակի գնալ ԵՄ-ին միանալու ճանապարհով, հայտնել է Մարիա Զախարովան, հաղորդում է ТАСС-ը։
«Մայիսի 27-ին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունը հայկական կողմին է փոխանցել էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևի նամակը ՝ ուղղված Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը: Փաստաթղթում ամրագրված է Մոսկվայի մտադրությունը` վերանայել 2013 թվականի դեկտեմբերի 2 - ի միջկառավարական համաձայնագիրը էներգակիրների եւ ալմաստային հումքի մատակարարման ոլորտում համագործակցության մասին», - նշել է նա ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը միակողմանիորեն կդադարեցնի կամ կչեղարկի Հայաստանի հետ գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդների մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագիրը, եթե Հայաստանի՝ Եվրամիության անդամակցության գործընթացը շարունակվի։

Россия официально предупредила Армению о готовности приостановить или в одностороннем порядке денонсировать соглашение о поставках газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов
Россия официально предупредила Армению о готовности приостановить или в одностороннем порядке денонсировать соглашение о поставках газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов — в случае если Ереван продолжит курс на вступление в Евросоюз. Об этом РИА Новости сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«27 мая посольство России в Армении передало армянской стороне письмо министра энергетики Сергея Цивилева, адресованное министерству территориального управления и инфраструктур республики. В документе зафиксировано намерение Москвы пересмотреть межправительственное соглашение от 2 декабря 2013 года о сотрудничестве в сфере поставок энергоносителей и алмазного сырья»,- отметила она.