Հայաստանի դեսպանի փոփոխությունը Ռուսաստանում ոչինչ չի փոխի. Ռուս քաղաքագետ
Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանի փոփոխությունը ոչինչ չի փոխի, քանի դեռ երկրի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի փոխել իր եվրաինտեգրման քաղաքականությունը՝ ԵԱՏՄ երկրների հաշվին, հայտարարել է քաղաքագետ Իվան Մեզյուխոն։ «Լենտա.ռու»-ի հետ զրույցում նա նշել է, որ փորձառու դիվանագետը չի կարողանա շտկել Մոսկվայի և Երևանի երկխոսության դժվարությունները։
Նրա խոսքով՝ Մնացական Սաֆարյանը փորձառու հայ դիվանագետ է՝ մեծ ծառայողական կենսագրությամբ, որը հայտնի չէ հրապարակային հակառուսական հայտարարություններով։ Ամենայն հավանականությամբ, Փաշինյանը նրա առաջ խնդիր կդնի նորմալացնել հայ-ռուսական երկխոսությունը, սակայն այդ խնդրի կատարումը կախված է ոչ թե դեսպանից, այլ հենց վարչապետից։
Գործող դեսպանը, հավանաբար, հեռացվում է այն պատճառով, որ բազմավեկտոր քաղաքականության, եվրաինտեգրման կուրսի և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ) խզման ֆոնին Փաշինյանին չի հաջողվում հասնել Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում իր նպատակներին, կարծում է քաղաքագետը։
«Եթե Փաշինյանը չփոխի իր սպառողական վերաբերմունքը Եվրասիական տնտեսական միության նկատմամբ, ոչ մի նոր դեսպան չի կարողանա փոխել իրավիճակը միջպետական երկխոսության մեջ։ Այս անընդունելի քաղաքականությունը դժգոհություն կառաջացնի թե՛ Մոսկվայում, թե՛ ԵԱՏՄ երկրների մյուս մայրաքաղաքներում», — եզրափակել է Մեզյուխոն։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնի ամենահավանական թեկնածուն հանրապետության ԱԳՆ փոխղեկավար Մնացական Սաֆարյանն է։ Նշվում է, որ Սաֆարյանը համակարգում է Ռուսաստանի և Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) այլ երկրների հետ հարաբերությունների զարգացումը։ Լրագրողները նաև նշել են, որ, ըստ լուրերի, նա նորմալ հարաբերությունների մեջ է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և ռուսաստանցի այլ բարձրաստիճան դիվանագետների ու քաղաքական գործիչների հետ։

Российский политолог: От смены посла Армении в России ничего не изменится
От смены посла Армении в России ничего не изменится, пока премьер-министр страны Никол Пашинян не изменит свою политику евроинтеграции за счет стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС), заявил политолог Иван Мезюхо. В разговоре с «Лентой.ру» он отметил, что опытный дипломат не сможет исправить трудности в диалоге Москвы и Еревана.
По его словам, Мнацакан Сафарян — опытный армянский дипломат с большим послужным списком, не замеченный в публичных антироссийских высказываниях. Вероятнее всего, Пашинян поставит перед ним задачу нормализовать армяно-российский диалог, но выполнение этой задачи зависит не от посла, а от самого премьера.
Действующий посол, вероятно, увольняется из-за того, что Пашиняну не удается достичь целей в отношениях с Россией на фоне политики многовекторности, курса на евроинтеграцию и разрыва с Организацией Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), считает политолог.
«Если Пашинян не изменит потребительского отношения к Евразийскому экономическому союзу, никакой новый посол не сможет изменить ситуацию в межгосударственном диалоге. Эта неприемлемая политика будет вызывать раздражение и в Москве, и в других столицах стран ЕАЭС», — заключил Мезюхо.
Ранее стало известно, что наиболее вероятным кандидатом на пост посла Армении в России является замглавы МИД республики Мнацакан Сафарян. Отмечается, что Сафарян координирует развитие отношений с Россией и другими странами Содружества Независимых Государств (СНГ). Журналисты также отметили, что он, по слухам, находится в нормальных отношениях с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым и другими российскими высокопоставленными дипломатами и политиками.