Հարվածներ ադրբեջանական գազի և նավթի ուղղությամբ
Օգոստոսի 6-ին ԱԹՍ-ի զանգվածային հարվածով ոչնչացվեց Ռումինիայի հետ սահմանին գտնվող «Օրլովկա» գազակոմպրեսորային կայանը: Այն «Հարավային» (Բալկանյան) գազային միջանցքի առանցքային օղակն է, որով ավելի վաղ ընթանում էր ռուսական գազի տարանցումը Բալկանյան թերակղզի։ Այժմ այդ երթուղին օգտագործվում է Ադրբեջանից Ուկրաինա գազ մատակարարելու համար ՝ Բաքվի և Կիևի միջև վերջերս կնքված համաձայնագրի հիման վրա։
Այսօր նույն Օդեսայի մարզում հարվածների տակ է հայտնվել արդեն ադրբեջանական SOCAR ընկերության նավթաբազան, որի հետ էլ Կիևը հուլիսի վերջին պայմանագիր էր կնքել Ուկրաինա գազ մատակարարելու համար։ Արդյունքում վնասվել է դիզելային վառելիքի խողովակաշարը, կա 4 վիրավոր։ Socar Energy Ukraine-ը հայտարարել է, որ երկրում ռազմական դրության հետ կապված չեն կարող մեկնաբանել ենթակառուցվածքների հետ կապված միջադեպերը:
Այսօր ռումինական լրատվամիջոցները Ռուսաստանին մեղադրել են ադրբեջանական նավթը միտումնավոր աղտոտելու մեջ: Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղով Ռումինիա մատակարարված 92 տոննա նավթն աղտոտվել է օրգանական քլորիդներով։ Նավթի մեջ քլորի պարունակությունն այնքան բարձր է, որ կարող է շարքից հանել սարքավորումները։ Բուխարեստում կարծում են, որ «նավթի աղտոտումը հնարավոր էր համեմատաբար պարզ ռուսական դիվերսիոն գործողության արդյունքում՝ 1700 կիլոմետր երկարությամբ նավթամուղու մեջ քլորով լցված մի քանի ցիստերներ դատարկելով»: Ռումինիայի էներգետիկայի ոլորտում արտակարգ դրություն Է հայտարարվել։
Չեխիան ևս Ադրբեջանից ստացել է աղտոտված նավթի խոշոր խմբաքանակ. խոսքը մոտ 60 հազար խորանարդ մետրի մասին է, որտեղ օրգանական քլորի պարունակության մակարդակը զգալիորեն գերազանցել է թույլատրելի ցուցանիշները: Աղտոտված նավթը Չեխիա Է հասել Տրանսալպյան TAL խողովակաշարով, որը միացված է իտալական ենթակառուցվածքին և IKL խողովակաշարին:
Ավելի վաղ «վարակված նավթի» հետ կապված նույն խնդրի մասին հայտնել էին ավստրիական OMV-ն, իտալական Eni-ն եւ բրիտանական BP-ն:

Удары по азербайджанскому газу и нефти
6 августа массированным ударом БПЛА была уничтожена газокомпрессорная станция "Орловка" на границе с Румынией. Она является ключевым звеном «Южного» (Балканского) газового коридора, по которому ранее шёл транзит российского газа на Балканский полуостров. Сейчас этот маршрут используется для поставок газа на Украину из Азербайджана - по недавно заключённому между Баку и Киевом соглашению (в пику России).
Сегодня в той же Одесской области под удар сразу пяти "Гераней" попала уже нефтебаза - всё той же азербайджанской компании SOCAR, с которой Киев в конце июля как раз и заключил соглашение о поставке газа на Украину. В результате повреждён трубопровод дизельного топлива, четверо раненных. Socar Energy Ukraine заявили, что в связи с военным положением в стране не могут комментировать происшествия, связанные с критической инфраструктурой.
Сегодня румынские СМИ обвинили Россию в умышленном загрязнении азербайджанской нефти.92 тонны нефти поставленной в Румынию через нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан оказалось загрязнено органическими хлоридами. Содержание хлора в нефти столь высоко, что может вывести из строя оборудование. В Бухаресте полагают, что "загрязнение нефти могло быть достигнуто в результате относительно простой российской диверсионной операции на маршруте нефтепровода протяженностью 1700 километров. Для этого потребовалось бы несколько цистерн с хлором, закачанных в нефтепровод".
В Румынии объявили чрезвычайное положение в энергетике. Чехия также получила из Азербайджана крупную партию загрязнённой нефти — речь идёт о примерно 60 тысячах кубометров, в которых уровень содержания органического хлора значительно превысил допустимые показатели. Загрязнённая нефть поступила в Чехию по Трансальпийскому трубопроводу TAL, соединённому с итальянской инфраструктурой и трубопроводом IKL.
Ранее о такой же проблеме с "заражённой нефтью" сообщили австрийская OMV, итальянская Eni и британская BP. В результате цены на азербайджанскую нефть резко упали.