Հարավային Կովկասում տնտեսական կապերի եւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը ձեռնտու է բոլոր կողմերին. փոխնախարար
Տնտեսական կապերի և տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակումը ձեռնտու է բոլոր կողմերին։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն "Մոսկվա-Բաքու" լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում ՝ պատասխանելով այն հարցին, թե որոնք են տրանսպորտային-տնտեսական կապերի ապաշրջափակման հարցերով աշխատանքային խմբի հանդիպումների արդյունքները։
Դիվանագետն ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասը երկար ժամանակ տառապել է, եւ այժմ էլ տառապում է փոխադարձ շրջափակումներից, նորմալ համագործակցություն հաստատելու անհնարինությունից:
"Այսօր կան նշաններ, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ ։ Տրանսպորտային միջանցքները և տնտեսական կապերը պետք է բացվեն և զարգանան բոլոր ազիմուտներով ՝ "կապելով" տարածաշրջանի երկրները միասնական տարածաշրջանային ցանցի մեջ ։ Այս կապակցությամբ դրական ենք գնահատում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության առաջին արդյունքները։ Այս մեխանիզմի շրջանակներում դիտարկվում և վերլուծվում են փոխադրումների բոլոր հնարավոր երթուղիները։ Սա շատ բարդ և համալիր գործընթաց է, որին մասնակցում են երեք երկրների մի շարք գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Կարեւոր է դուրս գալ այնպիսի լուծումների, որոնք թույլ կտան շահերի հավասարակշռության պահպանման եւ փոխադարձ վստահության աստիճանական ամրապնդման դեպքում վերացնել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի տարածքով բեռների եւ մարդկանց ազատ տեղաշարժի խոչընդոտները", - ասել է Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարարը:
Ադրբեջանին անցած տարածքներում նախագծերին ռուսական ընկերությունների մասնակցության հեռանկարների մասին ճշտմանը Ռուդենկոն արձանագրել է, որ ռուսական ընկերությունները, ինչպես եւ այլ երկրների ընկերությունները, հետաքրքրություն են ցուցաբերում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ շրջանների ենթակառուցվածքների վերականգնմանը մասնակցելու, այդ տարածքներում տարբեր բիզնես նախագծերում ներդրումներ կատարելու հարցում:
"Հույս ունենք, որ առաջիկայում մենք կտեսնենք կոնկրետ գաղափարներ։ Դա լրացուցիչ հնարավորություններ կստեղծի Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի առեւտրատնտեսական եւ ներդրումային համագործակցության ընդլայնման համար", - ասել է դիվանագետը ։

Замминистра: Разблокирование экономических связей и транспортных коммуникаций на Южном Кавказе выгодно всем сторонам
Разблокирование экономических связей и транспортных коммуникаций выгодно всем сторонам. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Российской Федерации Андрей Руденко в интервью информационному агентству <Москва-Баку>, отвечая на вопрос каковы результаты встреч Рабочей группы по разблокированию транспортно-экономических связей.
Дипломат подчеркнул, что Южный Кавказ долгое время страдал - да и сейчас страдает - от взаимных блокад, невозможности наладить нормальное сотрудничество.
"Сегодня есть признаки того, что мы движемся в правильном направлении. Транспортные коридоры и экономические коммуникации должны открываться и развиваться по всем азимутам, "завязывая" страны региона в единую региональную сеть.
В этой связи положительно оцениваем первые результаты деятельности Трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров России, Азербайджана, Армении. В рамках данного механизма рассматриваются и анализируются все возможные маршруты перевозок. Это очень непростой и комплексный процесс, в котором участвуют представители ряда ведомств из трех стран. Важно выйти на такие решения, которые позволят при соблюдении баланса интересов и постепенном укреплении взаимного доверия устранить препятствия для свободного движения грузов и людей по территориям Азербайджана и Армении", - сказал замглавы МИД России.
На уточнение о перспективах участия российских компаний в проектах на территориях, перешедших Азербайджану, Руденко констатировал, что российские компании, как, впрочем, и компании из других стран, проявляют интерес к участию в восстановлении инфраструктуры районов вокруг Нагорного Карабаха, инвестированию в различные бизнес-проекты на этих территориях.
"Надеемся, что в ближайшее время мы увидим конкретные идеи. Это создаст дополнительные возможности в расширении торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества России и Азербайджана", - сказал дипломат.