ՀԱՊԿ-ը նշել է, թե ինչպես է արձագանքելու Կուրսկի շրջան ուկրաինական զինված ուժերի ներխուժմանը
ՀԱՊԿ-ի վերլուծական ծառայությունը գործում է շուրջօրյա և ուշադիր հետևում է Կուրսկի շրջանում իրավիճակի զարգացմանը, NEWS.ru-ին են հայտնել ռազմական դաշինքի մամուլի ծառայությունից։
Նշվում է, որ կազմակերպությունը խոստացել է սահմանված ժամկետում իրականացնել բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերը՝ Ռուսաստանի կողմից ռազմական օգնության խնդրանքի դեպքում։
«Ռազմական հակամարտության անցումը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտի էսկալացիայի նոր փուլ է։ Մեր վերլուծական ծառայությունը գործում է շուրջօրյա: Մենք ուշադիր հետևում ենք իրավիճակի զարգացմանը և գործելու ենք կազմակերպության կանոնադրությանը համապատասխան։ Քարտուղարությունը և Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան պետական ​​մարմինները տեղեկատվություն են փոխանակում աշխատանքային կարգով: Անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ քարտուղարությունը սահմանված ժամկետում կիրականացնի նման դեպքում նախատեսված բոլոր ընթացակարգերը»,- հայտնել են ՀԱՊԿ մամուլի ծառայությունից։
Կազմակերպությունը նաև հիշեցրել է, որ ռազմական օգնության տրամադրման հարց կարող է առաջանալ միայն անդամ պետության կողմից պաշտոնական խնդրանքի դեպքում։ Սակայն մինչև օրս Կուրսկի շրջանում ստեղծված իրավիճակի առիթով Ռուսաստանի կողմից նման դիմում չի եղել։

В ОДКБ рассказали, как отреагируют на вторжение ВСУ в Курскую область
Аналитическая служба ОДКБ работает в круглосуточном режиме и внимательно следит за развитием ситуации в Курской области, рассказали NEWS.ru в пресс-службе военного блока.
Отмечается, что в организации пообещали реализовать  в установленные сроки все необходимые процедуры в случае обращения России с просьбой о военной помощи.
«Переход военного конфликта в зону ответственности ОДКБ - это новый этап эскалации. Наша аналитическая служба работает в круглосуточном режиме. Мы внимательно следим за развитием ситуации и будем действовать в соответствии с уставом организации. Секретариат и соответствующие государственные структуры Российской Федерации обмениваются информацией в рабочем порядке. В случае необходимости секретариат ОДКБ в установленные сроки реализует все предусмотренные в таком случае процедуры», - заявили в пресс-службе ОДКБ.
В организации также напомнили, что вопрос о предоставлении военной помощи может встать только в случае официального обращения государства-члена. Однако такого обращения со стороны России в связи с ситуацией в Курской области к настоящему моменту не было.