Haaretz. Նեթանյահուն անձամբ է արգելափակել Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ քվեարկությունը
Իսրայելը, Ադրբեջանի ճնշման ներքո, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը հանել է Կնեսետի օրակարգից։ Ինչպես հայտնի է դարձել Haaretz-ին, իսրայելցի պաշտոնյաները իրենց ադրբեջանցի գործընկերներին հավաստիացրել են, որ այս հարցը կհեռացվի Կնեսետի օրակարգից։
Իսրայելական աղբյուրը հայտնել է, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն անձամբ է արգելափակել քվեարկությունն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանի նախագահի բարձրաստիճան քաղաքական խորհրդականը (Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը) կապ է հաստատել նրա գրասենյակի հետ։
Աղբյուրը հայտնել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ Իսրայելի կառավարության որոշումը, որը հաստատվել էր անցյալ ամիս, չի դրվել Կնեսետում քվեարկության Ադրբեջանի կողմից վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի վրա գործադրված ճնշման պատճառով։
Իսրայելի նախարարների կաբինետը 2026 թվականի հունիսի 28-ին միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն Կնեսետում հաջորդող քվեարկությունը, որն անհրաժեշտ էր, որպեսզի դա դառնա պաշտոնական պետական քաղաքականություն, Ադրբեջանի ճնշման ներքո հանվել է օրակարգից։ Կնեսետում արձակուրդների և հոկտեմբերի 27-ի ընտրությունների պատճառով հարցը մոտ ապագայում, ամենայն հավանականությամբ, չի լուծվի՝ ավելի շուտ մնալով շրջելի կառավարական բանաձև, քան կայացած քաղաքականություն։

Haaretz: Нетаньяху лично заблокировал голосование в Кнессете по признанию Геноцида армян
Израиль под давлением Азербайджана исключил вопрос о признании Геноцида армян из повестки дня Кнессета. Как стало известно Haaretz, израильские официальные лица заверили своих азербайджанских коллег, что этот вопрос будет исключен из повестки дня Кнессета.
Израильский источник сообщил, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху лично заблокировал голосование после того, как высокопоставленный политический советник президента Азербайджана (советник президента Азербайджана Алиева Хикмет Хаджиев) связался с его офисом.
Источник сообщил, что решение израильского правительства о признании геноцида армян, одобренное в прошлом месяце, не было вынесено на голосование в Кнессете из-за давления Азербайджана на премьер-министра Биньямина Нетаньяху.
Кабинет министров Израиля единогласно признал геноцид армян 28 июня 2026 года, но последующее голосование в Кнессете, необходимое для того, чтобы это стало официальной государственной политикой, было снято с повестки дня под давлением Азербайджана. В связи с каникулами в Кнессете и выборами 27 октября вопрос вряд ли будет решен в ближайшее время, оставаясь скорее обратимой правительственной резолюцией, чем устоявшейся политикой.