Գիշերը ռուսական զորքերը «Շահեդ» տիպի կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքերով զանգվածային հարված են հասցրել Ուկրաինային
Նոյեմբերի լույս 25-ի գիշերը ռուսական զորքերը «Շահեդ» տիպի կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքերով զանգվածային հարված են հասցրել Ուկրաինային, հայտնում է «Ուկրաինսկայա պրավդա»-ն՝ հղում անելով Ուկրաինայի զինված ուժերի օդային ուժերին:
Կիևում և Կիևի մարզում աշխատել են հակաօդային պաշտպանության միջոցները, հայտնում են տեղական իշխանությունները: Ուկրաինայի մայրաքաղաքում դրոնների բեկորներն ընկել են Սոլոմենսկի, Դնեպրի և Գոլոսեևսկի շրջանների շենքերի և բնակելի տների վրա, հայտնել է քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն:
Սոլոմենսկի շրջանում փլատակների անկման հետևանքով մի քանի հրդեհ է տեղի ունեցել ՝ մանկապարտեզում, բնակելի շենքում, ոչ բնակելի տարածքներում և բաց տարածքում: Անօդաչու թռչող սարքերից մեկի բեկորներն ընկել են հինգ հարկանի շենքի երկրորդ հարկում, այնտեղ արգելափակված են երկու խաղաղ բնակիչներ:
Կիեւում ավելի քան 40 անօդաչու թռչող սարք է խոցվել, հաղորդում է «ՌԲԿ-Ուկրաինան» ՝ վկայակոչելով քաղաքի ռազմական վարչակազմի խոսնակ Միխայիլ Շամանովին: Նրա խոսքով ՝ սա վերջին ամսվա ընթացքում Կիևի ամենազանգվածային հարձակումն էր ։
Կիեւի կենտրոնում տեղի ունեցած հարձակումից հետո առանց լույսի է մնացել 77 բնակելի տուն եւ 120 հաստատություն, հայտնել Է Ուկրաինայի Էներգետիկայի նախարարությունը:
Ուկրաինայի զինված ուժերի հրամանատարությունը նշել է, որ Ռուսաստանի զորքերը ռեկորդային քանակությամբ անօդաչու թռչող սարքեր են արձակել Ուկրաինայի ուղղությամբ, իսկ հարձակման հիմնական ուղղությունը Կիևն է:
Գիշերը ուկրաինացի զինվորականները Դնեպրոպետրովսկի մարզում խոցել են նաև հինգ անօդաչու թռչող սարք և հրթիռ ։ Եվս մեկ Դրոն է խփվել Նիկոլաևի մարզում։

Россия нанесла массированный удар по Украине беспилотниками, в Киеве пострадали жилые дома
В ночь на 25 ноября российские войска нанесли массированный удар по Украине беспилотниками-камикадзе типа "Шахед", сообщила "Украинская правда" со ссылкой на Воздушные силы ВСУ. Об этом пишет Медуза.
В Киеве и Киевской области сработали средства ПВО, отчитались местные власти. В столице Украины обломки дронов упали на здания и жилые дома в Соломенском, Днепровском и Голосеевском районах, сообщил мэр города Виталий Кличко.
В Соломенском районе в результате падения обломков произошло несколько пожаров: в детском саду, жилом доме, нежилых помещениях и на открытой территории. Обломки одного из беспилотников упали на втором этаже пятиэтажного дома, там заблокированы две мирные жительницы.
В результате атаки пострадал 11-летний ребенок — у него острая реакция на стресс, рассказал Кличко. Позже мэр уточнил, что в Соломенском районе двое пострадавших. Глава военной администрации Киева Сергей Попко сообщил, что у пострадавших в Соломенском районе острая реакция на стресс, их не стали доставлять в больницу.
Всего в Киеве сбили более 40 беспилотников, сообщает "РБК — Украина" со ссылкой на спикера военной администрации города Михаила Шаманова. По его словам, это была самая массированная атака Киева за последний месяц.
После атаки в центре Киеве остались без света 77 жилых домов и 120 учреждений, сообщило Министерство энергетики Украины.
Командование Воздушных сил ВСУ отметило, что войска РФ выпустили по Украине рекордное количество беспилотников, а основным направлением атаки стал Киев.
Ночью украинские военные также сбили пять беспилотников и ракету над Днепропетровской областью. Еще один дрон был сбит в Николаевской области.