Ղրղզստանի և Չինաստանի սահմանին մինչև 5,6 մագնիտուդով մի քանի երկրաշարժ է տեղի ունեցել
Ղրղզստանի և Չինաստանի սահմանին մինչև 5,6 մագնիտուդով մի քանի երկրաշարժ է տեղի ունեցել, հայտնում է հետխորհրդային հանրապետության սեյսմոլոգիայի ինստիտուտը։
Ըստ դրա տվյալների՝ առաջին ցնցումն ամենաուժեղն էր։ Ժամը 02:01-ին երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել է 5,6 մագնիտուդ։ Դրանից հետո տեղի է ունեցել 4-ից 5 բալ ուժգնությամբ երկրակեղևի թրթռումների հերթական շարքը։ Վերջին ցնցումը գրանցվել է ժամը 14։17-ին։
Սեյսմոլոգները պարզել են, որ ստորգետնյա ցնցումների էպիկենտրոնը գտնվել է Չինաստանում՝ հունվարի 23-ին 7 մագնիտուդ ուժգնությամբ հզոր երկրաշարժի վայրի մոտ։ Սակայն բոլոր ստորգետնյա ցնցումները զգացվել են նաև Ղրղզստանում։ Էպիկենտրոնին ամենամոտ գտնվող Ղրղզստանի բնակավայրերում երկրակեղևի տատանումների ինտենսիվությունը տատանվել է 2,5-ից 4,5 բալ:
Ղրղզստանի սեյսմոլոգիայի ինստիտուտի տվյալներով՝ հունվարի 23-ի գիշերը տեղական ժամանակով ժամը 00.09-ին Չինաստանում Ղրղզստանի սահմանի մոտ՝ Բիշքեկից 339 կիլոմետր հեռավորության վրա, տեղի է ունեցել 7 մագնիտուդով երկրաշարժ։ Առաջին ամենաուժեղ ցնցումից հետո հաջորդել են մոտ տասը հետցնցումներ՝ 3-ից 6 բալ ուժգնությամբ։
Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության փոխանցմամբ՝ Ղրղզստանի տարածքում տեղի ունեցած ցնցումների հետևանքով զոհեր և վիրավորներ չկան։

На границе Киргизии и Китая произошло несколько землетрясений магнитудой до 5,6
На границе Киргизии и Китая произошло несколько землетрясений магнитудой до 5,6, сообщает институт сейсмологии постсоветской республики.
По его данным, первый толчок был самый сильный. В 2:01 магнитуда землетрясения составила 5,6. После этого произошел еще ряд колебаний земной коры магнитудой от 4 до 5. Последний толчок был зафиксирован в 14:17.
Сейсмологи выявили, что эпицентр подземных толчков находился в Китае рядом с местом, где 23 января произошло мощное землетрясение магнитудой 7. Однако все толчки, из-за географической близости, ощущались и на территории Киргизии. В ближайших к эпицентру киргизских населенных пунктах интенсивность колебаний земной коры составила от 2,5 до 4,5 баллов.
По данным института сейсмологии Киргизии, землетрясение магнитудой 7 произошло в ночь на 23 января в 00.09 по местному времени на территории Китая неподалеку от киргизской границы, в 339 километрах от Бишкека. После первого наиболее сильного толчка последовали порядка десяти афтершоков магнитудой от 3 до 6.
Как сообщили в МЧС республики, жертв и пострадавших в результате подземных толчков на территории Киргизии нет.