Գերմանիան տարհանել է իր զորքերն Իրաքից
Գերմանիան տարհանել է իր ռազմական անձնակազմն Իրաքից՝ Մերձավոր Արևելքում անվտանգության վատթարացող իրավիճակի պատճառով երկրում տեղակայումը փոխելու ՆԱՏՕ-ի որոշումից հետո, հայտնում է Anadolu-ն:
Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը հայտարարել է, որ թեթևացած է, քանի որ գերմանական զորքերը վերադարձել են տուն, և նշել է, որ դուրսբերումը հաջող է անցել:
Նա պատմել է, որ անձնակազմն ու սարքավորումները Բաղդադից տեղափոխվել են օդային ճանապարհով՝ A400M ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռով՝ վտանգավոր պայմաններում:
Գերմանական զորքերը տեղակայված էին Իրաքում՝ ՆԱՏՕ-ի առաքելության (NMI) շրջանակում՝ խորհրդատվական և ուսումնական աջակցություն ցուցաբերելով Իրաքի անվտանգության ուժերին։ ՆԱՏՕ-ն որոշում է կայացրել տարհանել իր ողջ անձնակազմը Եվրոպա՝ տարածաշրջանում անվտանգության իրավիճակի վատթարացման պատճառով:

Германия эвакуировала свои войска из Ирака
Германия эвакуировала свой военный персонал из Ирака после решения НАТО изменить дислокацию в стране на фоне ухудшающейся ситуации с безопасностью на Ближнем Востоке, сообщает Anadolu.
Министр обороны ФРГ Борис Писториус заявил, что испытывает облегчение от того, что немецкие войска вернулись домой, и отметил, что вывод был успешным.
Он рассказал, что личный состав и оборудование были доставлены по воздуху из Багдада на борту военно-транспортного самолета А400М в опасных условиях.
Немецкие войска были размещены в Ираке в рамках Миссии НАТО в Ираке (NMI), оказывая консультативную и учебную поддержку иракским силам безопасности. НАТО приняло решение эвакуировать весь свой персонал в Европу в связи с ухудшением ситуации с безопасностью в регионе.