Գերմանիան պատրաստվում է Ռուսաստանի հետ պատերազմի․ Դմիտրի Մեդվեդև
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը մեկնաբանել է գերմանացի զինվորականների բանակցություններից տվյալների արտահոսքի մասին տեղեկությունը՝ ասելով, որ Գերմանիան պատրաստվում է Ռուսաստանի հետ պատերազմի։
Ըստ Մեդվեդևի, «բունդեսվերի սպաների խոսակցությունը որպես հրթիռների և տանկերի խաղ ներկայացնելու փորձերը չարամիտ սուտ են»։
«Կարծում եմ, որ այժմ կսկսվի Գերմանիայում իշխող քաղաքական դաշինքի վարկի վերականգնման գործընթացը, որպեսզի մեղմվի լյուֆթվաֆեի սպաների խոսակցությունից առաջացած հանրային վրդովմունքը։ Իբր, այս ամենը զինվորականների մեքենայություներն են, նրանք սիրում են նման խոսակցություններ, նրանց հաց մի տուր, թող որ պատերազմ-պատերազմ խաղան: Իսկ քաղաքացիական քաղաքական ղեկավարությունը դրա հետ ընդհանրապես կապ չունի։ Առավել ևս, որ այս ղեկավարության գլխին խաղաղասեր տղա Շոլցն է (նույն ինքը՝ լարդութոքի երշիկը), որը հրաժարվում է բանդերականներին մեծ հեռահարության հրթիռներ տրամադրել։ Նա տեղյակ չէ և գլուխ կհանի դրանից»,- գրել է Մեդվեդևը Telegram-ի իր ալիքում:
RT հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը մարտի 1-ին հրապարակել էր գերմանական զինվորականների խոսակցությունների ձայնագրությունները, որոնք  գերմանացի բարձրաստիճան զինվորականների հեռախոսակոնֆերանսից էին․ նրանք խոսում են Ուկրաինայի համար զենքից։ Սա մտահոգություն է առաջացրել Գերմանիայում լրտեսության առիթով  և պարզաբանումների պահանջ՝ Ռուսաստանից։

Дмитрий Медведев: Германия готовится к войне с Россией
Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев прокомментировал информацию об утечке данных с переговоров немецких военнослужащих, заявив, что Германия готовится к войне с Россией.
По его словам, «попытки представить разговор офицеров бундесвера как игры в ракеты и танчики – злонамеренная ложь».
«Думаю, что сейчас начнётся обеление правящего в Германии политического альянса, чтобы смягчить негодование общественности от разговора офицеров люфтваффе. Мол, это всё происки военных, они любят такие разговорчики, их хлебом не корми – дай поиграть в войнушку. А гражданское политическое руководство вообще ни при чём. Тем более во главе этого руководства стоит миролюбивый парень (он же ливерная колбаса) Шольц, который отказывается передавать бандеровцам ракеты повышенной дальности. Он не в курсе и разберётся», - написал Медведев в своем Telegram-канале.
Главред  телеканала RT Маргарита  Симоньян 1 марта опубликовала записи с переговоров немецких военных, представляющих собой телефонную конференцию высокопоставленных немецких военных чиновников, говорящих об оружии для Украины, что вызвало опасения по поводу шпионажа в Германии и призывы к разъяснениям со стороны России.