Գերի ընկած Մեդվեդչուկը Պուտինին և Զելենսկուն առաջարկել է իրեն փոխանակել զինվորականների և Մարիուպոլի բնակիչների հետ
Ուկրաինացի քաղաքական գործիչ Վիկտոր Մեդվեդչուկը դիմել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին՝ խնդրելով իրեն փոխանակել զինվորականների և Մարիուպոլի բնակիչների հետ։ Նրա տեսաուղերձը հրապարակել է Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը:
«Ես՝ Վիկտոր Վլադիմիրովիչ Մեդվեդչուկս, ցանկանում եմ դիմել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին՝ խնդրելով, որ ուկրաինական կողմն ինձ փոխանակի Մարիուպոլի պաշտպանների և այն բնակիչների հետ, ովքեր այսօր այնտեղ են և չունեն անվտանգություն: ելք մարդասիրական միջանցքներով»,-ասել է նա:
Գործակալության մամուլի ծառայությունը պնդում է, որ տարբեր գնահատականներով Մարիուպոլում «կա մոտ 120 հազար խաղաղ բնակիչ», ինչպես նաև «Ազովի» գումարտակի զինյալներ և 36-րդ ծովային բրիգադի զինծառայողներ։
Ապրիլի 12-ին Զելենսկին հայտարարեց Մեդվեդչուկին կալանավորելու մասին և հրապարակեց մի տղամարդու լուսանկարներ, ով նման էր նրան ։ Միաժամանակ նախագահն առաջարկել է նրան փոխանակել ուկրաինացի ռազմագերիների հետ։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Կրեմլը չի տեսնում Մեդվեդչուկին գերի ընկած ուկրաինացի զինծառայողների հետ փոխանակելու հնարավորություն։

Медведчук предложил Путину и Зеленскому обменять его на военнослужащих и жителей Мариуполя
Украинский политик Виктор Медведчук обратился к президентам России Владимиру Путину и Украины Владимиру Зеленскому с просьбой обменять его на военнослужащих и жителей Мариуполя. Его видеообращение опубликовала в понедельник Служба безопасности Украины (СБУ).
"Я, Медведчук Виктор Владимирович, хочу обратиться к президенту РФ Владимиру Путину и президенту Украины Владимиру Зеленскому с просьбой об обмене меня украинской стороной на защитников Мариуполя и жителей, которые находятся там на сегодняшний день и не имеют возможности безопасного выхода через гуманитарные коридоры", - сказал он в обращении, опубликованном в Telegram-канале СБУ.
Пресс-служба ведомства утверждает, что в Мариуполе, по разным оценкам, "остаются около 120 тыс. мирных жителей", а также боевики батальона "Азов" и военнослужащие 36-й бригады морской пехоты.
12 апреля Зеленский сообщил о задержании Медведчука и разместил фотографии похожего на него человека в наручниках. При этом президент выступил с предложением обменять его на украинских военнопленных.
Позже супруга Медведчука Оксана Марченко записала несколько видеообращений, в которых заявила, что ее муж задержан по политическим мотивам. Она попросила Путина помочь в обмене ее мужа. Она также обратилась к президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану и к наследному принцу Саудовской Аравии Мухаммеду бен Сальману Аль Сауду. Также она обратилась к родным попавших в плен британцев с призывом попросить премьер-министра Великобритании Бориса Джонсона обменять их на ее мужа.