ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան Գազայի հատվածում հրադադարի կոչով բանաձև է ընդունել
Իսրայելը բախվում է աճող դիվանագիտական ​​մեկուսացմանը ՀԱՄԱՍ-ի դեմ պատերազմում այն ​​բանից հետո, երբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան պահանջել է անհապաղ մարդասիրական հրադադար հաստատել Գազայի հատվածում, և ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը երկարամյա դաշնակցին ասել էր, որ իր խաղաղ բնակիչների «անխտիր» ռմբակոծումը վնասում է միջազգային աջակցությանը:
Գազայի հատվածում խորացող հումանիտար ճգնաժամի մասին ՄԱԿ-ի պաշտոնյաների խիստ նախազգուշացումներից հետո ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունել է հրադադարի կոչով բանաձեւ, որին կողմ է քվեարկել անդամ երկրների երեք քառորդը:
«Համասին հաղթելու գինը չի կարող լինել ողջ պաղեստինյան խաղաղ բնակչության շարունակական տառապանքը», - ասել են Կանադայի, Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի առաջնորդները՝ հրադադարի կոչ անող առանձին համատեղ հայտարարության մեջ:
Պաղեստինի ինքնավարությունը ողջունել է բանաձեւը և կոչ է արել երկրներին ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա, որպեսզի վերջինս կատարի բանաձեւի պահանջները: Վտարանդի ՀԱՄԱՍ-ի խոսնակ Իզզաթ Էլ-Ռեշիկը հայտարարել է, որ Իսրայելը պետք է «դադարեցնի ագրեսիան, ցեղասպանությունը և էթնիկ զտումները մեր ժողովրդի դեմ»:
ԱՄՆ-ը և Իսրայելը, որոնք պնդում են, որ հրադադարը միայն ձեռնտու է Համասին, ութ այլ երկրների հետ միասին դեմ են քվեարկել:
ՄԱԿ-ի քվեարկությունից առաջ Իսրայելի ՄԱԿ-ի դեսպան Գիլադ Էրդանը ասել է. «Հաշտությունը նշանակում է միայն մեկ և մեկ բան՝ ապահովել ՀԱՄԱՍ-ի գոյատևումը, ապահովել ահաբեկիչների գոյատևումը, որոնք ձգտում են ոչնչացնել Իսրայելը և հրեաներին»:
Բանաձևի ընդունումից առաջ Բայդենն ասել է, որ Իսրայելն այժմ ունի «աշխարհի մեծ մասի» աջակցությունը, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգների և Եվրամիության: «Բայց նրանք սկսում են կորցնել այդ աջակցությունը՝ տեղի ունեցող անկանոն ռմբակոծության պատճառով», - ասել է նա Վաշինգտոնում քարոզարշավի դոնորների միջոցառման ժամանակ:
Մինչ այժմ առաջնորդների միջև տարաձայնությունների ամենահրապարակային նշանն այն է, որ Բայդենը նաև ասել է, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն պետք է փոխի իր կոշտ դիրքորոշումը, և որ Իսրայելը, ի վերջո, «չի կարող ոչ ասել» անկախ Պաղեստին պետությանը, ինչի դեմ հանդես են գալիս իսրայելցի կոշտ դիրքորոշման կողմնակիցները:
Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանն այս շաբաթ կմեկնի Իսրայել, իսկ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը հաջորդ շաբաթ կայցելի Մերձավոր Արևելք: Բայդենն ասել է, որ Սալիվանը կընդգծի Իսրայելի հանդեպ ԱՄՆ-ի հանձնառությունը, ինչպես նաև Գազայի հատվածում քաղաքացիական անձանց կյանքը պաշտպանելու անհրաժեշտությունը:
Գազայի հատվածի վրա Իսրայելի հարձակման հետևանքով զոհվել է առնվազն 18205 պաղեստինցի, ըստ Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարության։
Ըստ ՄԱԿ-ի և Գազայի առողջապահության նախարարության՝ հակամարտությունը նաև սովի է հանգեցրել՝ ստիպելով բնակչության 85%-ին լքել իրենց տները և առաջացրել հիվանդությունների տարածում:
ՄԱԿ-ի բանաձեւը պարտավորեցնող չէ, բայց կրում է քաղաքական կշիռ՝ արտացոլելով պատերազմի վերաբերյալ գլոբալ տեսակետը։ Անցյալ շաբաթ Միացյալ Նահանգները վետո է դրել 15 անդամներից բաղկացած Անվտանգության խորհրդում նմանատիպ կոչի վրա, սակայն Գլխավոր ասամբլեայում վետոյի իրավունք չունի:
Բանաձեւը ստացել է 153 կողմ, 10 դեմ, 23 ձեռնպահ ձայներ։ Ի նշան Իսրայելի աջակցության թուլացման՝ բանաձևն ընդունվել է ավելի մեծ տարբերությամբ, քան ՄԱԿ-ի նույն միջոցը հոկտեմբերին, որը ստացել էր 121 կողմ, 14 դեմ և 44 ձեռնպահ ձայներ։

ГА ООН  потребовала немедленного гуманитарного прекращения огня в секторе Газа
Израиль сталкивается с растущей дипломатической изоляцией в своей войне против ХАМАС, после того как ГА ООН  потребовала немедленного гуманитарного прекращения огня в секторе Газа, а президент США Джо Байден заявил давнему союзнику, что его «неизбирательные» бомбардировки гражданского населения наносят ущерб международной поддержке, передает Reuters.
После мрачных предупреждений официальных лиц ООН об углублении гуманитарного кризиса в секторе Газа, Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию, призывающую к прекращению огня, за которую проголосовали три четверти государств-членов.
«Ценой победы над ХАМАС не могут быть непрерывные страдания всего палестинского гражданского населения», — заявили отдельно лидеры Канады, Австралии и Новой Зеландии в совместном заявлении, призывающем к прекращению огня.
Палестинская администрация приветствовала резолюцию и призвала страны оказать давление на Израиль, чтобы тот подчинился ей. Представитель ХАМАСа в изгнании Иззат Эль-Решик заявил, что Израиль должен «прекратить агрессию, геноцид и этнические чистки против нашего народа».
США и Израиль, которые утверждают, что прекращение огня только приносит пользу ХАМАСу, проголосовали против этой меры вместе с восемью другими странами.
Перед голосованием в ООН посол Израиля в ООН Гилад Эрдан заявил: «Перемирие означает одно и только одно – обеспечение выживания ХАМАСа, обеспечение выживания террористов, стремящихся уничтожить Израиль и евреев».
Перед принятием резолюции Байден заявил, что Израиль теперь пользуется поддержкой «большинства стран мира», включая США и Европейский Союз. «Но они начинают терять эту поддержку из-за происходящих неизбирательных бомбардировок», - сказал он на мероприятии доноров кампании в Вашингтоне.
Самым публичным признаком разногласий между лидерами на данный момент является то, что Байден также заявил, что премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху необходимо сменить свое жесткое правительство и что в конечном итоге Израиль «не может сказать нет» независимому палестинскому государству - против чего выступают израильские сторонники жесткой линии. .
Советник Белого дома по национальной безопасности Джейк Салливан отправится в Израиль на этой неделе, а министр обороны Ллойд Остин посетит Ближний Восток на следующей неделе. Байден сказал, что Салливан подчеркнет приверженность США Израилю, а также необходимость защиты жизни гражданского населения в секторе Газа.
По данным министерства здравоохранения сектора Газа, в результате нападения Израиля на Газу погибли по меньшей мере 18 205 палестинцев.
По данным ООН и министерства здравоохранения Газы, конфликт также привел к голоду, заставил 85% населения покинуть свои дома и стал причиной распространения болезней.
Резолюция ООН не является обязательной, но имеет политический вес, отражая глобальный взгляд на войну. Соединенные Штаты наложили вето на аналогичный призыв в Совете Безопасности, состоящем из 15 членов, на прошлой неделе, но не имеют права вето в Генеральной Ассамблее.
Резолюция получила 153 голоса за, 10 против и 23 воздержавшихся. Что свидетельствует об ослаблении поддержки Израиля, резолюция была принята с большим перевесом, чем аналогичная мера ООН в октябре, которая получила 121 голос за, 14 против и 44 воздержавшихся.