Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ստորին պալատը ևս պատրաստվում է դատապարտել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան
Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ստորին պալատը ևս պատրաստվում է դատապարտել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան:  Ինչպես տեղեկացնում է խորհրդարանի կայքը, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի դադարեցման և Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման պահանջով բանաձևի քննարկումը կսկսի նոյեմբերի 28-ին: Բանաձևի քննարկումները կշարունակվեն մինչև դեկտեմբերի 2-ը ։
Փաստաթուղթը կոչվում է «Հայաստանի դեմ ադրբեջանական ագրեսիան դադարեցնելու և Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն հաստատելու մասին»: Նախագիծը շրջանառության մեջ է դրվել 2022 թվականի հոկտեմբերի 28-ին ։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի Սենատը նոյեմբերի 15-ին բանաձեւ էր ընդունել, որով վճռականորեն դատապարտել էր Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան եւ պահանջել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ եւ անվերապահ դուրս բերումը ելման դիրքեր:
Սենատը Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ է արել դիտարկել ադրբեջանցի առաջնորդների ակտիվների ձերբակալման հնարավորությունները եւ Ադրբեջանից նավթի ու գազի ներկրման էմբարգոն: Բանաձևի հեղինակները նաև Ֆրանսիայի կառավարությանը առաջարկել են դիտարկել Արցախում հումանիտար գրասենյակ ստեղծելու հնարավորությունը։
Սենատորները կոչ են արել Ֆրանսիայի կառավարությանը աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին, այդ թվում դիտարկել Հայաստանի պաշտպանունակության ամրապնդման հնարավորությունը:

Парламент Франции рассмотрит резолюцию, требующую прекращения агрессии Баку против Армении
Национальное собрание Франции обсудит резолюцию с требованием о прекращении агрессии Азербайджана против Армении.
Как сообщается на сайте парламента, НС Франции начнет рассмотрение резолюции с требованием о прекращении агрессии Азербайджана против Армении и установлении прочного мира на Южном Кавказе 28 ноября. Обсуждения резолюции продлятся до 2 декабря. Проект был введен в оборот 28 октября 2022 года.
Ранее, Сенат Франции 15 ноября принял резолюцию, в которой решительно осудил военную агрессию Азербайджана против Армении и потребовал немедленного и безоговорочного вывода на исходные позиции азербайджанских ВС с суверенной территории Армении. Сенат призвал правительство Франции рассмотреть возможности ареста активов азербайджанских лидеров и эмбарго на импорт газа и нефти из Азербайджана. Авторы резолюции также предложили правительству Франции рассмотреть возможность создания гуманитарного офиса в Арцахе. Сенаторы призвали правительство Франции продемонстрировать поддержку Армении, в том числе рассмотреть возможность укрепления обороноспособности Армении.