Ֆինլանդիայի ՆԳՆ-ն ցանկանում է փակել Ռուսաստանի հետ սահմանային անցակետերը
Ֆինլանդիան պատրաստվում է սահմանափակել երթևեկությունը Ռուսաստանի հետ սահմանին, հայտնել է Ֆինլանդիայի ՆԳՆ ղեկավար Մարի Ռանտանենը: Նրա խոսքով՝ Հելսինկին վախենում է անօրինական միգրանտների թվի աճից, տեղեկացնում է Կոմերսանտը:
Նախարարը հստակեցրել է, որ երկրի օրենքին համապատասխան՝ կարելի է նման սահմանափակումներ մտցնել ՛՛հասարակական կարգին, ազգային անվտանգությանը կամ բնակչության առողջությանը լուրջ սպառնալիքի դեմ՛՛ պայքարելու համար: ՛՛Ներքին գործերի նախարարությունն արագացված կարգով կառավարությանն առաջարկություն կներկայացնի սահմանային անցումները սահմանափակելու կամ փակելու մասին՛՛,-ասել է տիկին Ռանտանենը մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նա նշել է, որ սահմանին առանց վիզայի միգրանտների թիվը դեռ փոքր է, բայց ՛՛զգալիորեն աճել է՛՛: ՛՛Խոսքը միշտ չէ, որ քանակի, այլ երևույթի մասին է: Մենք չենք կարող անմիջապես ձեռնարկել ամենախիստ միջոցները։ Բայց կառավարությունն իրավունք ունի ձեռնարկել բոլոր միջոցները, որոնք թույլ է տալիս օրենքը՛՛,-ընդգծել Է նախարարը։
Ֆինլանդիայի սահմանապահ ծառայության տվյալներով՝ անցյալ շաբաթ առանց փաստաթղթերի երկրի արեւելյան սահման է ժամանել 71 մարդ՝ ապաստան խնդրելով, այս շաբաթ՝ մոտ 60 մարդ: Նշվում է, որ նրանց մեծ մասը Մերձավոր Արևելքից է։
Ֆինլանդիան սեպտեմբերի 30-ից արգելել է ռուսաստանցիներին երկիր մուտք գործել Շենգենյան վիզայով՝ զբոսաշրջության նպատակով: Իշխանությունները նաև սահմանափակել են մուտքը երկրի տարածք ռուսական համարանիշներով մեքենաներով։ Այս շաբաթ հայտնի դարձավ, որ նմանատիպ սահմանափակումները վերաբերում են հեծանիվներով մուտք գործողներին:

МВД Финляндии хочет закрыть пункты пересечения границы с Россией
Финляндия готовится к ограничению движения на границе с Россией, сообщила глава финского МВД Мари Рантанен. По ее словам, Хельсинки опасается роста числа нелегальных мигрантов.
Министр уточнила, что в соответствии с законом страны можно вводить подобные ограничения для борьбы «с серьезной угрозой общественному порядку, национальной безопасности или здоровью населения». «Министерство внутренних дел в ускоренном порядке представит правительству предложение об ограничении или закрытии погранпереходов»,— сказала госпожа Рантанен на пресс-конференции (цитата по ТАСС).
Она отметила, что число мигрантов без виз на границе пока небольшое, но «значительно выросло». «Дело не всегда в количестве, а в явлении. Мы не можем сразу принять самые строгие меры. Но правительство имеет право принимать все меры, которые позволяет закон»,— подчеркнула министр.
По данным финской погранслужбы, на прошлой неделе на восточную границу страны прибыл 71 человек без документов, попросив убежища, на этой неделе — около 60 человек. Уточняется, что большинство из них — выходцы с Ближнего Востока.
Финляндия с 30 сентября запретила россиянам въезжать в страну по шенгенской визе с целью туризма. Власти также ограничили въезд на территорию страны на автомобилях с российскими номерами. На этой неделе стало известно, что аналогичные ограничения касаются въезжающих на велосипедах. «Фонтанка» сообщала, что велосипедистов разворачивают на КПП «Иматра», «Нуйамаа» и «Ваалимаа».