Եվրոպացի դիտորդները հայտարարել են Վրաստանի ընտրություններում «ընտրական գործընթացի ժողովրդավարական բնույթի» խախտման մասին
Ընտրությունները Վրաստանում անցել են բևեռացված միջավայրում, առանց հավասարությունն ու թափանցիկությունը հաշվի առնելու, հայտարարել է Ընտրությունների հսկողության կազմակերպությունների եվրոպական ցանցի (ENEMO) դիտորդական առաքելության ղեկավար Զլատկո Վույովիչը, հաղորդում է NewsGeorgia-ն։
Հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին հետևել է կազմակերպության 88 ներկայացուցիչ։
Ըստ ENEMO-ի, հայտնաբերված խախտումները «էապես խախտել են ընտրական գործընթացի ժողովրդավարական բնույթը»։
«Բացահայտվել են ակնհայտ բռնություններ ընդդիմության նկատմամբ, ինչպես նաև վարչական ռեսուրսի չարաշահում, ճնշում է գործադրվել քաղաքացիական հասարակության և լրագրողների վրա։ ENEMO-ն ցավում է ԿԸՀ-ի անկախության և անաչառության համար»,- ասել է Վույովիչը։
Սա օտարերկրյա դիտորդների առաջին ամփոփիչ գնահատականն է։ Ընտրություններին հետևելու համար հավատարմագրվել էր ընդհանուր առմամբ 64 միջազգային առաքելություն։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ավելի վաղ հրապարակել էր տվյալներ, ըստ որոնց՝ «Վրացական երազանքը» 2012 թվականից սկսած չորրորդ անգամ հաղթել է հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում՝ հավաքելով ձայների ավելի քան 54 տոկոսը։
Ընդդիմությունը հայտարարել է կեղծիքների և ընտրությունների արդյունքները չճանաչելու մասին։ Քննադատական կարծիքներ են ներկայացրել նաև տեղական վերահսկող կազմակերպությունները:
Չորս ընդդիմադիր միավորումներ հաղթահարել են ընտրական շեմը՝ ընդհանուր 37,3%-ով։ Դրանք են՝ «Հանուն փոփոխությունների կոալիցիան», «Միասնություն՝ հանուն Վրաստանի փրկության», «Ուժեղ Վրաստան» և նախկին վարչապետ Գախարիայի «Հանուն Վրաստանի» կուսակցությունը։
Նրանք բոլորը Գործողությունների խարտիայի մասնակիցներ են, որով պարտավորվել են Վրաստանը վերադարձնել բարեփոխումների ուղի և վերականգնել ԵՄ-ի հետ անդամակցության բանակցությունները։ Այս պահին նրանք բոլորը հրաժարվում են ճանաչել ընտրությունների ԿԸՀ-ի հրապարակած արդյունքները։

Европейские наблюдатели заявили о нарушении «демократического характера избирательного процесса» на выборах в Грузии
Выборы в Грузии прошли в поляризованной среде, не учитывавшей равенство и прозрачность, заявил Златко Вуйович, глава наблюдательной миссии Европейской сети организаций по наблюдению за выборами (ENEMO), передает NewsGeorgia.
За парламентскими выборами в Грузии 26 октября наблюдали 88 представителей организации.
По оценке ENEMO, выявленные нарушения «существенно нарушили демократический характер избирательного процесса».
«Выявлено выраженное насилие в отношении оппозиции, а также неправомерное использование административного ресурса, оказано давление на гражданское общество и журналистов. ENEMO сожалеет о независимости и беспристрастность ЦИК», — сказал Вуйович.
Это первая итоговая оценка зарубежных наблюдателей. Всего для наблюдения за выборами были аккредитованы 64 международные миссии.
Центризбирком ранее обнародовал данные, по которым «Грузинская мечта»  26 октября в четвертый раз с 2012 года выиграла парламентские выборы, взяв более 54% голосов.
Оппозиция заявила о фальсификациях и непризнании результатов выборов. Критические заключения также дали местные наблюдательные организации.
Барьер на выборах преодолели четыре оппозиционных объединения, в сумме взяв 37,3%. Это «Коалиция за перемены», «Единство ради спасения Грузии», «Сильная Грузия» и партия «Для Грузии» экс-премьера Гахария.
Все они участники Хартии действий, по которой брали на себя обязательство вернуть Грузию на путь реформ и восстановить переговоры о вступлении с ЕС. На данный момент все они отказываются признавать результаты выборов, объявленные Центризбиркомом.