Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը և Pfizer-ի գործադիր տնօրենը ներգրավված են պատվաստանյութի հետաքննվող գործում
Եվրոպական առաջատար դատախազները հետաքննում են Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և Pfizer-ի գործադիր տնօրեն Ալբերտ Բուրլայի միջև պատվաստանյութի վերաբերյալ բանակցությունների հետ կապված քրեական իրավախախտումների մեղադրանքները:
Ըստ Politico-ի՝ Եվրոպական դատախազության (EPPO) քննիչները վերջին ամիսներին փոխարինել են բելգիացի դատախազներին՝ հետաքննելով ֆոն դեր Լայենին՝ հանրային գործառույթներին միջամտելու, SMS հաղորդագրությունների ոչնչացման, կոռուպցիայի և շահերի բախման գործով:
Հետաքննությունն ի սկզբանե հարուցել են Բելգիայի դատական իշխանությունները Լիեժ քաղաքում 2023 թվականի սկզբին՝ տեղացի լոբբիստ Ֆրեդերիկ Բալդանի ներկայացված քրեական հայցից հետո:
Ավելի ուշ նրան են միացել Հունգարիայի և Լեհաստանի կառավարությունները, թեև Վարշավան հետ է կանչում իր հայցը Դոնալդ Տուսկի գլխավորած եվրոպամետ կառավարության՝ ընտրություններում տարած հաղթանակից հետո:
Բալդանի հայցը վերաբերում էր ֆոն դեր Լայենի և Pfizer-ի ղեկավար Ալբերտ Բուրլայի ենթադրյալ տեքստային հաղորդագրությունների փոխանակմանը՝ ԵՄ-ի ամենամեծ պատվաստանյութի գործարքից առաջ, «Pfizergate» անվանված գործով:
Հանձնաժողովը ցայսօր հրաժարվում է բացահայտել հաղորդագրությունների բովանդակությունը կամ նույնիսկ հաստատել դրանց գոյությունը։
Գործարքը, որը կնքվել է համավարակի գագաթնակետին՝ 2021 թվականին, ի սկզբանե դիտվում էր որպես ֆոն դեր Լայենի հաղթանակ: Սակայն գնված պատվաստանյութերի մեծ քանակը մինչև այժմ զարմանք է հարուցում:
Անցյալ տարեվերջին Politico-ն հայտնել էր, որ առնվազն 4 միլիարդ եվրոյի չափաքանակ վատնվել է: Դրանից հետո Pfizer-ի հետ պատվաստանյութի պայմանագիրը վերանայվել է:
Որոշ քաղաքական ընդդիմախոսներ փորձել են ճնշում գործադրել Հանձնաժողովի վրա՝ գործը քննարկելու համար, սակայն ֆոն դեր Լայենը մինչ օրս խուսափում է այն քննարկելուց:
Անհետացած տեքստային հաղորդագրությունների մասին ուղիղ հարցին ի պատասխան ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է. «Ինչ պետք է ասվեր դրա մասին, ասվել է։ Սպասենք արդյունքներին»։
Եվրոպական կառավարությունների միասնական հայցը կշիռ է հաղորդում գործին:
Հունգարիան՝ ֆոն դեր Լայենի ուժեղ հակառակորդ Վիկտոր Օրբանի գլխավորությամբ, նույնպես հայց է ներկայացրել պատվաստանյութի վերաբերյալ Pfizer-ի հետ բանակցություններում Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի դերի առնչությամբ:
Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ Հանձնաժողովը մամուլի հոդվածներից բացի ոչ մի այլ տեղեկություն չունի հնարավոր վարույթների մասին:

Европейские прокуроры расследуют дело о вакцинах с участием главы Еврокомиссии и гендиректора Pfizer
Ведущие европейские прокуроры расследуют обвинения в уголовных правонарушениях в связи с переговорами о вакцинах между главой Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и генеральным директором Pfizer, пишет Politico.
Следователи Европейской прокуратуры (EPPO) в последние месяцы заменили бельгийских прокуроров, расследующих дело фон дер Ляйен по поводу «вмешательства в государственные функции, уничтожения SMS, коррупции и конфликта интересов».
Расследование было первоначально возбуждено бельгийскими судебными властями в городе Льеж в начале 2023 года после уголовного иска, поданного местным лоббистом Фредериком Бальданом. Позже к нему присоединились правительства Венгрии и Польши, хотя Варшава находится в процессе отзыва своей жалобы после победы на выборах проевропейского правительства во главе с Дональдом Туском.
Жалоба Балдана касалась предполагаемого обмена текстовыми сообщениями между фон дер Ляйен и главой Pfizer Альбертом Бурлой в преддверии крупнейшей сделки ЕС по вакцинам в разгар пандемии Covid-19, в рамках дела, получившего название «Pfizergate».
Комиссия до сих пор отказывалась раскрыть содержание текстовых сообщений или даже подтвердить их существование.
Сделка, заключенная в разгар пандемии в 2021 году, изначально рассматривалась как триумф фон дер Ляйен. Но с тех пор огромное количество закупленных вакцин вызвало удивление. В конце прошлого года издание сообщило, что было потрачено впустую доз как минимум на 4 миллиарда евро. С тех пор контракт на вакцину с Pfizer был пересмотрен.
Некоторые политические оппоненты пытались оказать давление на Комиссию, чтобы она обсудила это дело, но фон дер Ляйен до сих пор избегала его рассмотрения. В ответ на прямой вопрос о пропавших текстовых сообщениях фон дер Ляйен сказала: «Все необходимое по этому поводу было сказано. Будем ждать результатов».
Присоединение европейских правительств к его жалобе придает вес делу.
Венгрия, возглавляемая Виктором Орбаном, ярым оппонентом фон дер Ляйен, также подала жалобу в связи с ролью главы Комиссии в переговорах по вакцине с Pfizer.
Польша подала собственную жалобу в ноябре прошлого года. Однако после избрания Туска в декабре «новое правительство работает над тем, чтобы вывести Польшу из этого разбирательства».
Представитель Европейской комиссии заявил, что у Комиссии нет никаких сведений о возможных разбирательствах, кроме статей в прессе.