ԵՏՀ-ն պետք է երաշխավորի, որ առաջադեմ առաջարկությունները նոր խոչընդոտներ չդառնան առևտրում, պատնեշներն առանց այդ էլ շատ են. Լուկաշենկո
Եվրասիական տնտեսական միության միջազգային օրակարգի ընդլայնման համար պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել հեռավոր աղեղի երկրներին։ Այս մասին ասել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում, տեղեկացնում է ԲԵԼՏԱ-ն։
«Եվրասիական տնտեսական միության միջազգային օրակարգի ընդլայնման համար պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել հեռավոր աղեղի երկրներին, որտեղ մեր ապրանքները և ծառայություններն առայժմ սակավ ճանաչելի են։ Առաջարկում ենք Զարգացման եվրասիական բանկին միանալ այդ ուղղությանը»,-նշեց Լուկաշենկոն։
Նա դրական գնահատեց ԵՏՄ համագործակցության զարգացումը երրորդ երկրների հետ, այդ թվում Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման ժամանակավոր համաձայնագրի մշակումը, որն ուժի մեջ կմտնի հոկտեմբերին, և համաձայնագրերի փաթեթը Սինգապուրի հետ։
Լուկաշենկոյի կարծիքով՝ Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում պատնեշների վերացման համար պետք է քաղաքական որոշում կայացնել։
«Այսօր մենք հանձնաժողովն օժտեցինք լիազորություններով ապրանքների մակնշման և դրանց շարժին հետևելու հարցերում։ ԵՏՀ-ն պետք է երաշխավորի, որ այդ առաջադեմ առաջարկությունները նոր խոչընդոտներ չդառնան առևտրում։ Միությունում պատնեշներն առանց այդ էլ շատ են:
Հատկապես անհանգստացնում է, երբ դրանք մտցվում են այնպիսի զգայուն ոլորտներում, ինչպիսին են, օրինակ, պետգնումները։ Եկել է ժամանակը, որպեսզի պետությունների ղեկավարները քննարկեն ցավոտ հարցը և ընդունեն քաղաքական որոշում»,-ասաց Լուկաշենկոն:
«ԵՏՄ-ն շատ երիտասարդ կազմավորում է։ Նրա զարգացման համար էլ ավելի շատ ջանքեր ու  միջոցներ է պետք ներդնել, որպեսզի ոչ ուշ, քան 2025 թվականին կամ անգամ ավելի շուտ ստեղծվի համապարփակ և արդյունավետ տնտեսական միություն, կառուցվեն միասնական շուկաներ, ձևավորվեն միասնական ճյուղային քաղաքականություններ և իրականացվեն ԵՏՄ-ի մասին պայմանագրի դրույթները»,- ամփոփել է նա։
Նշենք, որ 2020 թվականին Բելառուսը կստանձնի Եվրասիական տնտեսական միության նախագահությունը, նրա ներկայացուցիչը կգլխավորի ԵՏՀ Կոլեգիան։ Լուկաշենկոն ընդգծեց, որ երկիրը պատրաստվում է այդ շրջանին ամենայն լրջությամբ։

В повестке Евразийского экономического союза нужно уделить особое внимание странам дальней дуги
Для расширения международной повестки Евразийского экономического союза нужно уделить особое внимание странам дальней дуги. Об этом заявил президент Беларуси Александр Лукашенко на заседании Высшего Евразийского экономического совета в широком составе в Ереване, передает БЕЛТА․
«Для расширения международной повестки Евразийского экономического союза нужно уделить особое внимание странам дальней дуги, где наши товары и услуги пока еще мало узнаваемы. Предлагаем Евразийскому банку развития подключиться к этому направлению. Нашим национальным банкам развития и другим финансовым учреждениям также стоит поискать формы для более плотного взаимодействия как внутри союза, так и на внешнем контуре», - считает Лукашенко.
Он позитивно оценил развитие сотрудничества ЕАЭС с третьими странами, в том числе разработку временного соглашения о создании зоны свободной торговли с Ираном, которое вступит в силу в октябре, и пакета соглашений с Сингапуром.
По словам Лукашенко, для ликвидации барьеров на пространстве Евразийского экономического союза необходимо принять политическое решение.
«Сегодня мы наделили комиссию полномочиями в вопросах маркировки товаров и прослеживаемости их движения. ЕЭК должна гарантировать, что эти прогрессивные предложения не обернутся новыми препятствиями в торговле. Барьеров в союзе и так предостаточно, - заметил Александр Лукашенко. - Особенно настораживает, когда они вводятся в таких чувствительных сферах, как, например, госзакупки. Пришло время главам государств рассмотреть наболевшую тему и принять политическое решение». Возможно следует усилить компетенцию Евразийской экономической комиссии и Суда ЕАЭС.
В 2020 году Беларусь примет председательство в Евразийском экономическом союзе, ее представитель возглавит Коллегию ЕЭК. Лукашенко подчеркнул, что страна готовится к этому периоду со всей серьезностью. «ЕАЭС - очень молодое образование. В его развитие нужно вложить еще много сил и средств, чтобы не позднее 2025 года или даже раньше создать всеобъемлющий и эффективный экономический союз, построить единые рынки, сформировать единые отраслевые политики и реализовать положения Договора о ЕАЭС», - резюмировал он.