ԵՏՀ առևտրի նախարարը և Իրանի դեսպանը քննարկել են Երևանում նախատեսված ԵԱՏՄ-Իրան երկխոսության նախապատրաստումը
Օգոստոսի 28-ին տեղի է ունեցել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնևի և Ռուսաստանի Դաշնությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Քազեմ Ջալալիի աշխատանքային հանդիպումը, որի ընթացքում տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 1-ին Երևանում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական համաժողով – 2024-ի հարթակում նախատեսվող ԵԱՏՄ-Իրան գործարար երկխոսության նախապատրաստման քննարկումը:
Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ գործարար երկխոսությունը կդառնա համաժողովի առանցքային միջոցառումներից մեկը և թույլ կտա հնարավորություններ բացել իրանական ընկերությունների հետ Միության երկրների բիզնեսի առևտրատնտեսական կապերի խորացման համար ԵԱՏՄ - Իրան ազատ առևտրի մասին նոր համաձայնագրի լույսի ներքո:
՛՛Գործընկերների հետ համագործակցության առումով մեր գործարար շրջանակները հատուկ հետաքրքրություն են ցուցաբերում լոգիստիկայի, ենթակառուցվածքի ոլորտների, ինչպես նաեւ առեւտրային գործառնությունների պարզեցման հարցերի նկատմամբ՝ ներառյալ վճարումների իրականացումը՛՛,-ընդգծել է Անդրեյ Սլեպնյովը:
Բացի այդ, հանդիպման մասնակիցները տեղեկություններ են փոխանակել ազատ առևտրի մասին լիաֆորմատ համաձայնագրի վավերացման ընթացքի և ընթացիկ ու հաջորդ տարի Իրանի հետ ԵՏՀ փոխգործակցության զարգացման ծրագրերի մասին:

Андрей Слепнев и Посол Ирана в России Казем Джалали обсудили подготовку мероприятий в рамках Евразийского экономического форума и актуальные вопросы торгово-экономического сотрудничества
28 августа состоялась рабочая встреча министра по торговле Евразийской экономической комиссии Андрея Слепнева с Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Иран в Российской Федерации Каземом Джалали, в ходе которой состоялось обсуждение подготовки бизнес-диалога ЕАЭС-Иран, намеченного на 1 октября на площадке Евразийского экономического форума – 2024 в Ереване.
Стороны выразили уверенность в том, что бизнес-диалог станет одним из ключевых мероприятий Форума и позволит раскрыть возможности для углубления торгово-экономических связей бизнеса стран Союза с иранскими компаниями
в свете нового Соглашения о свободной торговле между ЕАЭС и Ираном.
«Особый интерес в части сотрудничества с партнерами наши деловые круги проявляют к сферам логистики, инфраструктуры, а также вопросам упрощения торговых операций, включая осуществление платежей», – подчеркнул Андрей Слепнев.
Помимо этого, участники встречи обменялись информацией о ходе ратификации полноформатного соглашения о свободной торговле и планах по развитию взаимодействия ЕЭК с Ираном в текущем и следующем году.