Երուսաղեմի քրիստոնյաները համախմբվել են Հայկական եկեղեցու շուրջ վիճելի հողային համաձայնության պատճառով
Երուսաղեմի քրիստոնեական եկեղեցիները հանդես են եկել հազվադեպ համատեղ հայտարարությամբ՝ նախազգուշացնելով, որ վիճարկվող հողային գործարքը կարող է վերացնել բազմադարյա հայկական ներկայությունը Հին քաղաքում, գրել է Reuters-ը։
Հայկական համայնքը սեփական շրջան ունի հին Երուսաղեմում՝ չորս թաղամասերից ամենափոքրը, որը ներառում է տարբեր մուսուլմանական, հրեական եւ քրիստոնեական թաղամասեր։
Բայց հայերն ասում են, որ արտաքսման վտանգի են ենթարկվում իրենց տարածքի մոտ 25 տոկոսը կառուցապատողներին վարձով տալու պատճառով, որոնք ցանկանում են այստեղ շքեղ հյուրանոց կառուցել։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Երուսաղեմի Հայկական եկեղեցու ղեկավարի կողմից 2021թ. հուլիսին, բայց համայնքի անդամները հայտարարել են, որ առաջին անգամ են լսել դրա մասին, երբ այս տարի սկսվել են աշխատանքներն այս շրջանում։ Նա իր թեմին ասել է, որ իրեն մոլորեցրել են, եւ դատի է տվել գործարքը չեղյալացնելու համար։
Անցած շաբաթ, սակայն, բուլդոզերներն սկսել են քանդել ավտոկայանը, որն ընդգրկում է վիճելի տեղամասի մի մասը։ Երբ ընդվզողները փորձել են արգելել, հայտնվել են զինված իսրայելցի հրեա վերաբնակները, որոնք փորձել են ցրել ցուցարարներին, բայց անհաջող։
«Այս սադրանքները սպառնում են ջնջել հայկական ներկայությունն այս շրջանում»,- ասել են քրիստոնյա առաջնորդները, այդ թվում հունական ուղղափառ եւ Հռոմեական կաթոլի եկեղեցիների ղեկավարները։
Հայկական համայնքում հավաստիացնում են, որ  գործարքի ներդրողը ավստրալա-իսրայելցի գործարար Դենի Ռուբինշտեյնն է, որը ԱՄԷ-ում գրանցված Xana Capital Group-ի տերն է։
Հայաստանն առաջին երկիրն է, որ քրիստոնեությունն ընդունել է որպես պետական կրոն 301թ., եւ թեեւ նրա եկեղեցին շատ ավելի փոքր է հունական ուղղափառ եւ կաթոլիկ եկեղեցիներից, այն հավասար իրավունքներ ունի Երուսաղեմում։
Հայկական թաղամասի կենտրոնում է գտնվում Սուրբ Հակոբ տաճարը, որը կառուցվել է 420թ.։
Թաղամասը Երուսաղեմի պատով առանձնացված հատվածի մեկ վեցերորդ մասն է զբաղեցնում, այստեղ ապրում է ընդամենը 1 000 մարդ։
Տեղի հայերն ասում են, որ վարձակալման նախագիծը կկլանի ոչ միայն իրենց ավտոկայանը, այլեւ հանրային սրահը, պատրիարքական այգին, ճեմարանը եւ հինգ տուն։
«Հայերն այստեղ ապրում են IV դարից, բայց հիմա մեզ սպառնում են արտաքսել»,- ասել է 23-ամյա ուսանող Հակոբ Ջերնազյանը։ «Մենք ստիպված ենք պայքարել մեր գոյության համար»,- շարունակել է նա։
Իսրայելցի իրավաբան, ակտիվիստ Դանիել Զայդեմանը ասել է, որ նախագիծն ուղղված է Հրեական թաղամասի տարածքի ընդլայնմանը Հին քաղաքում։
Իսրայելը զավթել է Արեւելյան Երուսաղեմը, ներառյալ Հին քաղաքը 1967թ. պատերազմում։ Նա ամբողջ քաղաքը համարում է իր հավերժական եւ անբաժանելի մայրաքաղաքը։ Պաղեստինցիները ցանկանում են, որպեսզի Արեւելյան Երուսաղեմը դառնա ապագա պետության մայրաքաղաքը։
«Մեզ հայտնի է Հին քաղաքը դրսից վերաբնակներով շրջապատելու պլանի մասին։ Մենք կասկածում ենք, որ Հայկական թաղամասի վերաբերյալ գործարքը նպատակ ունի շարունակել այդ պլանը քաղաքի պատերի ներսում»,- ասել է Զայդեմանը Reuters գործակալությանը։ «Բայց դրա շուրջ խախտումներն այնքան շատ են, որ մեծ է հավանականությունը, որ դատարաններն այն կչեղարկեն»։

Христиане Иерусалима сплотились вокруг Армянской церкви из-за спорного земельного соглашения
Главы христианских церквей в Иерусалиме  выступили с редким совместным заявлением, предупредив, что оспариваемая земельная сделка может стереть многовековое присутствие армянской общины в Старом городе, пишет Reuters.
У армянской общины есть собственный район в древнем городе Иерусалиме в пределах границ, установленных османскими правителями, - самый маленький из четырех кварталов, который также включает в себя разные мусульманские, еврейские и христианские кварталы.
Однако армяне говорят, что рискуют быть изгнанными из-за сделки по сдаче в аренду около 25% их территории застройщикам, которые хотят построить на этом месте роскошный отель.
Соглашение было подписано главой Армянской церкви в Иерусалиме в июле 2021 года, но члены его общины заявили, что впервые услышали о нем, когда в этом году геодезисты начали работы в этом районе. Он сказал своей общине, что его ввели в заблуждение, и подал в суд, чтобы добиться аннулирования контракта. Священник, который выступил посредником в соглашении от его имени, был лишен сана Церковным Синодом в мае и покинул Иерусалим.
Несмотря на юридические проблемы, на прошлой неделе  бульдозеры  начали разрушать автостоянку, которая охватывает часть спорной земли. Когда протестующие заблокировали работы, появились вооруженные израильские еврейские поселенцы, которые безуспешно пытались разогнать демонстрацию.
«Провокации, которые используют предполагаемые застройщики, угрожают стереть армянское присутствие в этом районе, ослабив и поставив под угрозу христианское присутствие на Святой Земле», - заявили христианские лидеры, в том числе главы греческих православных и Римско-католические церкви.
В армянской общине утверждают, что инвестором сделки по аренде земли является австралийско-израильский бизнесмен Дэнни Рубинштейн, владеющий зарегистрированной в Объединенных Арабских Эмиратах компанией Xana Capital Group. Вывеска компании была вывешена на стоянке вскоре после прибытия геодезистов.
Армения была первой страной, принявшей христианство в качестве государственной религии в 301 году, и хотя ее церковь намного меньше греческой православной и католической церквей, она имеет паритет прав на святые христианские объекты Иерусалима.
В центре армянского квартала находится богато украшенный собор Святого Иакова, построенный в 420 году нашей эры.
Квартал занимает шестую часть обнесенного стеной Иерусалима, и в нем проживает всего 1000 человек, что составляет небольшую часть 35-тысячного населения Старого города.
Местные армяне говорят, что проект аренды земли поглотит не только их автостоянку, самое большое открытое пространство в Старом городе, но также  общественный зал, патриарший сад, семинарию и пять домов.
«Армяне живут здесь с IV века, но теперь мы рискуем быть изгнанными», - сказал 23-летний студент Акоп Джерназян, который входит в группу, охраняющую автостоянку днем и ночью, чтобы попытаться удержать застройщиков и поселенцев. «Нам приходится бороться за свое существование», - сказал он.
Даниэль Зайдеман, израильский юрист-активист, который внимательно следит за распространением еврейских поселенцев вокруг Иерусалима, сказал, что проект направлен на расширение территории Еврейского квартала на половину Старого города.
Израиль захватил Восточный Иерусалим, включая Старый город в войне 1967 года. Израиль считает весь город своей вечной и неделимой столицей. Палестинцы хотят, чтобы Восточный Иерусалим стал столицей будущего государства.
«Нам известно о плане окружить Старый город снаружи поселенческими проектами. Мы подозреваем, что сделка по Армянскому кварталу призвана стать продолжением этого плана внутри городских стен», — сказал Зайдеманн агентству Reuters. «Однако вокруг этого так много нарушений, что есть большая вероятность, что суды его отклонят».