Եմենի հութիները ստանձնել են Ադենի ծոցում ամերիկյան նավթատարի վրա հարձակման պատասխանատվությունը
Եմենի հութիների խոսնակ, բրիգադի գեներալ Յահյա Սարիան կիրակի հայտարարել է, որ հութիների ռազմածովային ուժերն Ադենի ծոցում մի քանի հականավային հրթիռներով հարվածել են  ամերիկյան նավթային TORM THOR նավին, հայտնում է Al Mayadeen-ը։
Հեռուստաուղերձում Սարիան նշել է, որ հութիները նաև մի քանի անօդաչու սարքերով հարվածներ են հասցրել Կարմիր ծովում գտնվող ամերիկյան մի քանի ռազմանավերի։
Նա հավելել է, որ այդ գործողություններն իրականացվում են ի աջակցություն Պաղեստինի ժողովրդի և ի պատասխան Եմենում ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ագրեսիայի։
Սարիան հայտարարել է, որ հութիների ռազմական գործողությունները չեն դադարի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Գազայում պատերազմը չի ավարտվել և չի վերացվել Գազայի հատվածի շրջափակումը։

Йеменские хуситы заявили об атаке на американский нефтяной танкер в Аденском заливе
Представитель йеменских хуситов, бригадный генерал Яхья Сариа заявил в воскресенье, что военно-морские силы хуситов нанесли удар по американскому нефтяному танкеру TORM THOR в Аденском заливе несколькими противокорабельными ракетами, передает Al Mayadeen.
В телевизионном обращении Сариа отметил, что хуситы также нанесли удары по нескольким американским военным кораблям в Красном море с помощью нескольких беспилотников.
Он добавил, что эти операции проводятся в поддержку палестинского народа и в ответ на агрессию США и Великобритании в Йемене.
Сариа заявил, что военные операции хуситов не прекратятся до тех пор, пока не прекратится война в Газе и не будет снята блокада в секторе Газа.