ԵՄ-ն պատրաստ է հատուկ մեխանիզմ գործարկել փախստականների հոսքի պատճառով
Եվրոպական հանձնաժողովն առաջարկել է ժամանակավոր պաշտպանություն տրամադրել Ուկրաինայից ժամանող փախստականներին: Ժամանակավոր պաշտպանության տրամադրման մեխանիզմը մշակվել և ընդունվել է 2001թ. Հարավսլավիայում ռազմական գործողություններից հետո, սակայն դեռևս ոչ մի անգամ չի կիրառվել ։
Եվրամիության երկրների ներքին գործերի նախարարները փետրվարի 27-ին քննարկել են Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների պատճառով մեխանիզմի կիրառման հնարավորությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է "Արմենպրես" - ը, հայտնել Է Politico եվրոպական հրատարակությունը: Վերջնական որոշումը կարող է կայացվել հինգշաբթի օրը, հաղորդում Է Reuters գործակալությունը:
Մեխանիզմի գործարկումը քննարկվել է անցյալ տարվա ամռանը Աֆղանստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների պատճառով, սակայն որոշումն այդպես էլ չի ընդունվել: Որոշ երկրների պատրաստ չլինելը ՝ հավանություն տալ դրա կիրառմանը, կապված է այն մտավախությունների հետ, որ այն կարող է հանգեցնել փախստականների պարտադիր տարաբնակեցման եմ բոլոր երկրներում, ինչին նախկինում կտրականապես դեմ էին Հունգարիան և Լեհաստանը ։
Ժամանակավոր պաշտպանությունը բացառիկ միջոց է ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրներից տեղահանված անձանց անհապաղ եւ ժամանակավոր պաշտպանություն տրամադրելու համար, եւ նրանց, ովքեր չեն կարող վերադառնալ իրենց ծագման երկիր, ասված է Եվրահանձնաժողովի կայքում: Մեխանիզմը ներդաշնակեցնում է նրանց իրավունքները, ում Տրվում է ժամանակավոր պաշտպանություն, մասնավորապես Տրվում է ժամանակավոր բնակության թույլտվություն ՝ մեկից երեք տարի ժամկետով, աշխատանքի իրավունք, տեղավորման, բժշկական օգնության, անչափահասների համար կրթության հասանելիություն:
Եվրահանձնաժողովի տվյալներով ՝ մոտ 650 հազար մարդ լքել է Ուկրաինան եւ հայտնվել ԵՄ-ի հարեւան երկրների տարածքում, հայտնել Է Reuters-ը: Մարտի 2-ին Լեհաստանի ՆԳՆ փոխղեկավար Պավել Շեֆնաքերը հայտնել է, որ նրանցից ավելի քան 450 հազար մարդ է մուտք գործել Լեհաստանի տարածք ։ Մարտի 1-ին ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչությունում հայտնել են, որ եւս 1 մլն մարդ հարկադիր տեղահանված անձինք են եղել Ուկրաինայում:

ЕС приготовился задействовать специальный механизм из-за наплыва беженцев
Европейская комиссия в среду предложила предоставлять временную защиту беженцам, прибывающим с Украины.
Механизм предоставления временной защиты был разработан и принят в 2001 году после военных действий в Югославии, но пока ни разу не применялся.
Возможность начала применения механизма из-за событий на Украине министры внутренних дел стран Европейского союза обсудили в воскресенье, 27 февраля, сообщало европейское издание Politico. Окончательное решение может быть принято в четверг, сообщило агентство Reuters.
Запуск механизма обсуждался летом прошлого года из-за событий в Афганистане, но решение так и не было принято. Неготовность некоторых стран одобрить его применение связана с опасениями, что он может привести к обязательному расселению беженцев по всем странам ЕС, против чего в прошлом категорически выступали Венгрия и Польша.
Временная защита является исключительной мерой для предоставления немедленной и временной защиты перемещенным лицам из стран, не входящих в ЕС, и тем, кто не может вернуться в свою страну происхождения, говорится на сайте Еврокомиссии. Механизм гармонизирует права тех, кому предоставляется временная защита, в частности выдается разрешение на временное проживание сроком от одного года до трех лет, право на работу, доступ к получению места размещения, медицинской помощи, образованию для несовершеннолетних.
По данным Еврокомиссии, около 650 тыс. человек покинули Украину и оказались на территории соседних с ней стран ЕС, сообщил Reuters. Из них более 450 тыс. человек въехали на территорию Польши, сообщил 2 марта замглавы польского МВД Павел Шефернакер. 1 марта в Управлении верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ) сообщили, что еще около 1 млн человек оказались вынужденно переселенными лицами на Украине.