ԵՄ-ն 2023թ. գրանցել է յոթ տարվա ընթացքում ապաստան խնդրելու հայտարարությունների ռեկորդային թիվ
Եվրամիությունում ապաստան ստանալու մոտ 1,1 մլն հայտարարություն է գրանցվել 2023թ., դա ռեկորդային թիվ է վերջին յոթ տարիների ընթացքում։ Այս մասին նշվել է ԵՄ ապաստանի տրամադրման հարցերի գործակալության (EUAA) մամուլի հաղորդագրությունում։
Փաստաթղթի համաձայն՝ 2023թ. տրվել է յոթ տարվա ընթացքում ռեկորդային հայտարարություն ապաստան ստանալու խնդրանքով՝ ավելի քան 1,1 մլն, ինչը 18 տոկոսով ավելին է, քան 2022թ.։ Ամենից շատ խնդրագրեր ստացվել են սիրիացիների եւ աֆղանստանցիների կողմից։ Առաջին տեղը զբաղեցրել է Գերմանիան (334 հազար), երկրորդը Ֆրանսիան է (167 հազար), հետո Իսպանիան (162 հազար) եւ Իտալիան (136 հազար), նշել է EUAA-ն։
ԵՄ սահմանների վերահսկման գործակալության ղեկավար Հանս Լեյթենսը Reuters գործակալության հարցազրույցում փետրվարի 8-ին հայտնել էր, որ միգրանտների հոսքը կանգնեցնելը շատ դժվար է, գրեթե անհնար։
ԵՄ երկրները 2023թ. դեկտեմբերին համաձայնեցրել են միգրացիայի եւ ապաստան տրամադրելու մասին պակտը։ Այն ենթադրում է «ճկուն համերաշխության» միասնական մեխանիզմի ստեղծում, որի շրջանակում երկրները պետք է արձագանքեն միգրացիոն հոսքի ուժեղացմանը միության ցանկացած երկիր։ Խոսքը կամ անլեգալների մի մասի տեղափոխման մասին է ԵՄ այլ երկրի տարածք, կամ փոխհատուցման վճարման մասին յուրաքանչյուր չնդունված միգրանտի համար։ Նախաձեռնությունը նախատեսում է նաեւ վերահսկողության ուժեղացում Եվրամիության արտաքին սահմաններում։

ЕС в 2023 году зарегистрировал рекордное за семь лет число заявлений на получение убежища
Около 1,1 млн заявлений на предоставление убежища в Евросоюзе было зарегистрировано в 2023 году, что является рекордом за последние семь лет. Об этом говорится в пресс-релизе Агентства ЕС по вопросам убежища (EUAA).
Согласно документу, в 2023 году было подано рекордное за семь лет число заявлений на предоставление убежища, более 1,1 млн, что на 18% больше, чем в 2022 году. Так, больше всего прошений было подано сирийцами и афганцами. Первое место по количеству заявок заняла Германия (334 тыс.), далее идут Франция (167 тыс.), Испания (162 тыс.) и Италия (136 тыс.), отмечает EUAA.
Глава Агентства ЕС по контролю границ Frontex Ханс Лейтенс в интервью агентству Reuters 8 февраля заявлял, что остановить поток мигрантов в ЕС крайне трудно, почти невозможно.
Страны ЕС согласовали в декабре 2023 года пакт о миграции и предоставлении убежища. Он предполагает создание единого механизма «гибкой солидарности», в рамках которого страны сообщества должны будут реагировать на усиление миграционного потока в любую из стран сообщества. Речь идет либо о перемещении части нелегалов на территорию другой страны ЕС, либо о выплате компенсации за каждого непринятого мигранта. Инициатива также предусматривает усиление контроля на внешних границах Евросоюза.