Եգիպտոսի և Գազայի միջև սահմանը պետք է փակվի. Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը Համասի դեմ պատերազմն ավարտված չի համարի, քանի դեռ Եգիպտոսի և Գազայի սահմանը չի փակվել, հայտնում է CNN-ը։
«Մենք կոչնչացնենք Համասը, kապառազմականացնենք Գազան, բայց ռազմական տեխնիկան և այլ մահաբեր զենքերը կշարունակեն հոսել այս հարավային անցումով, այնպես որ, իհարկե, մենք պետք է փակենք այն», - մեջբերում է հեռուստաալիքն Իսրայելի վարչապետին։
CNN-ը բացատրում է, որ Նեթանյահուն նկատի ուներ 14 կիլոմետր երկարությամբ Ֆիլադելֆիայի միջանցքը, որը ծառայում է որպես բուֆերային գոտի Եգիպտոսի և Գազայի սահմանին։ Իսրայելն ասում է, որ դրա շրջափակումը կենսական նշանակություն ունի իսրայելցիներին Համասից պաշտպանելու համար:
Եգիպտոսն ավելի վաղ նախազգուշացրել էր Իսրայելին միջանցքում ռազմական գործողություններից ձեռնպահ մնալու մասին, հայտնում է եգիպտական ​​Ahram Online պորտալը։ Գործակալությունը, վկայակոչելով անանուն աղբյուրի, հոկտեմբերին հայտնել էր, որ Իսրայելի ցանկացած ներխուժում Ֆիլադելֆիայի միջանցք կհամարվի 1979 թվականին եգիպտա-իսրայելական խաղաղության պայմանագրի խախտում:
Եգիպտոսի արտգործնախարարության խոսնակ Ահմեդ Աբու Զեյդը շաբաթ օրը եգիպտական ​​Sada Al-Balad հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է․ «Եգիպտոսը լիովին վերահսկում է իր սահմանները  որ այդ հարցերը կարգավորվում են  ներգրավված երկրների միջև իրավական  և անվտանգության համաձայնագրերով, ուստի այս հարցի վերաբերյալ ցանկացած խոսակցություն, որպես կանոն, ենթակա է մանրակրկիտ ուսումնասիրության և դրան արձագանք է տրվում  հայտարարված դիրքորոշմամբ»։
Գազան երկու կողմից սահմանակից է Իսրայելին, և նրա Միջերկրական ծովի ափն ու օդային տարածքը նույնպես գտնվում են Իսրայելի խիստ շրջափակման տակ: Եգիպտական ​​Ռաֆահը միակ սահմանային անցակետն է, որը չի վերահսկվում Իսրայելի կողմից, թեև մուտքը նախկինի պես սահմանափակ է:

Нетаньяху: Граница между Египтом и Газой должна быть закрыта
Премьер–министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил в субботу, что граница между Египтом и Газой должна быть закрыта, передает CNN.
Во время брифинга для прессы Нетаньяху заявил, что Израиль не будет считать войну законченной до тех пор, пока не закроет так называемый «Филадельфийский коридор», 14-километровую полосу земли, которая служит буферной зоной на границе между Египтом и Газой.
«Мы уничтожим ХАМАС, мы демилитаризируем Газу, и военная техника и другое смертоносное оружие будут продолжать поступать в этот южный проход, поэтому, конечно, нам нужно закрыть его», - сказал Нетаньяху.
Египет ранее предостерегал Израиль от военных операций в коридоре, сообщает египетский портал Ahram Online. Агентство со ссылкой на неназванный источник сообщило в октябре, что любое вторжение Израиля в «Филадельфийский коридор» будет рассматриваться как нарушение египетско-израильского мирного договора 1979 года.
Представитель министерства иностранных дел Египта Ахмед Абу Зейд в субботу заявил, что Египет сохраняет полный контроль над своими границами, в интервью египетскому телеканалу Сада Аль-Балад: «Египет полностью контролирует свои границы и полностью контролирует его, и эти вопросы регулируются юридическими соглашениями и соглашениями о безопасности между вовлеченными странами, поэтому любые разговоры этот вопрос, как правило, подвергается тщательному изучению, и на него реагируют с заявленной позицией», - сказал он.
Газа граничит с Израилем с двух сторон, и ее средиземноморское побережье и воздушное пространство также находятся под жесткой израильской блокадой. Пункт пересечения границы с Египтом в городе Рафах является единственным пунктом пересечения границы, не контролируемым Израилем, хотя доступ к нему по-прежнему ограничен.