Էբրահիմ Ռաիսին առաջարկել է Իսրայելին  հեռացնել ՄԱԿ-ից
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին առաջ է քաշել Իսրայելին ՄԱԿ-ից հեռացնելու գաղափարը, հայտնում է Tasnim-ը։
Ելույթ ունենալով Թեհրանում Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 45-ամյակի տոնակատարությունների շրջանակում կիրակի օրը տեղի ունեցած զանգվածային ցույցի ժամանակ՝ Ռաիսին դատապարտել է Իսրայելի ռազմական գործողությունները Գազայի հատվածում։
Պաղեստինյան հիմնախնդիրն անվանելով «մարդկության գլխավոր առաջնահերթությունը»՝ Իրանի նախագահն ասել է, որ կառավարությունները պետք է դադարեցնեն բոլոր տնտեսական հարաբերություններն ու փոխգործակցությունը Իսրայելի հետ, որպեսզի  «նրան զսպեն հանցագործություններ կատարելուց»։
«Մեր առաջարկն է՝ հեռացնել սիոնիստական ​​ռեժիմը ՄԱԿ-ից»,- հավելել է նա՝ ասելով, որ Իսրայելը խախտել է 400 հայտարարություն, բանաձև և միջազգային կազմակերպությունների կողմից ձեռնարկված միջոցներ։
Իրանի նախագահի կարծիքով, «պայմանագրերի խախտման նման մռայլ պատմություն ունեցող»  Իսրայելը չի հետևի ՄԱԿ-ի բանաձևերին ու դաշնագրերին:

Президент Ирана предложил исключить Израиль из ООН
Президент Ирана Эбрахим Раиси выдвинул идею исключения Израиля из Организации Объединенных Наций, сообщает Tasnim.
Выступая в воскресенье на массовой демонстрации в рамках празднования 45-й годовщины победы Исламской революции в Тегеране, Раиси осудил военные действия Израиля в секторе Газа.
Назвав проблему Палестины «главным приоритетом человечества», президент Ирана заявил, что правительства должны прекратить все экономические отношения и взаимодействие с Израилем, «чтобы удержать его от совершения преступлений».
«Наше предложение заключается в исключении сионистского режима из Организации Объединенных Наций», - добавил он, заявив, что Израиль нарушил 400 заявлений, резолюций и мер, принятых международными организациями.
По мнению президента Ирана, Израиль, «имеющий такой мрачный послужной список нарушений соглашений», не будет соблюдать резолюции и пакты ООН.