Դոնալդ Թրամփը շարունակում է հաղթել ներկուսակցական ընտրություններում
Դոնալդ Թրամփը հաղթել է նախնական ընտրություններում Վիրջինիայում, Հյուսիսային Կարոլինայում, Թենեսիում և Օկլահոմայում, ըստ ազգային հեռուստատեսության կանխատեսումների։ Այսօր 15 նահանգներում անցկացվել են հանրապետականների փրայմերիզ՝ սուպեր երեքշաբթիի շրջանակներում՝ նախագահական ընտրություններում թեկնածու ընտրելու համար, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Ակնկալվում է, որ Թրամփը, որը պատրաստվում է կրկին մարտահրավեր նետել Ջո Բայդենին նախագահական ընտրություններում, կհայտարարի իր ջախջախիչ հաղթանակի մասին հանրապետականների նախնական ընտրություններում:
Թրամփը շնորհակալություն է հայտնել Վիրջինիայի և Հյուսիսային Կարոլինայի բնակիչներին իր «Truth Social» հարթակում, թեեւ երկրում ձայները դեռ հաշվվում էին:
Նրա միակ մրցակիցը՝ ՄԱԿ-ի նախկին դեսպան Նիկի Հեյլին, էական խոչընդոտ չի հանդիսացել Թրամփի թեկնածության ճանապարհին, սակայն հրաժարվել է դուրս գալ մրցապայքարից։
RealClearPolitics-ի կողմից կազմված էքզիթ-փոլի միջին ցուցանիշները ցույց են տալիս, որ Թրամփն առաջ է անցել Հեյլինից 65 միավորով նախնական ընտրություններում և երկու միավորով առաջ անցնել նախագահ Ջո Բայդենից նախագահական ընտրություններում, եթե դրանք անցկացվեին հիմա:

Победу Трампа на праймериз уже подтвердили в четырех штатах
Дональд Трамп выиграл первичные внутрипартийные выборы в Вирджинии, Северной Каролине, Теннесси и Оклахоме, согласно прогнозам общенациональных телеканалов. Сегодня в 15 штатах прошли республиканские праймериз в рамках Супервторника для выбора кандидата на участие в президентских выборах, передает «Голос Америки».
Трамп, собирающийся вновь поспорить с Джо Байденом за президентство, как ожидается, заявит о своей абсолютной победе на первичных выборах среди республиканцев.
Трамп поблагодарил жителей Вирджинии и Северной Каролины на своей платформе Truth Social, пока подсчет голосов по всей стране все еще продолжался.
Его единственная соперница, бывший постпред при ООН Никки Хейли, не стала существенным препятствием на пути Трампа к номинации, но отказалась выйти из гонки.
Средние показатели экзит-поллов, составленные RealClearPolitics, указывают на то, что Трамп опережает Хейлина 65 пунктов на первичных выборах, и на два пункта впереди президента Джо Байдена на президентских выборах, если бы они проходили сейчас.