CNN․ ԱՄՆ-ն Թրամփի և Սիի գագաթնաժողովից մի քանի օր առաջ պատժամիջոցներ է սահմանել Չինաստանի դեմ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինփինի միջև Պեկինում կայանալիք կարևոր գագաթնաժողովից մի քանի օր առաջ Միացյալ Նահանգները Իրանի հետ կապերի համար նոր պատժամիջոցներ են սահմանել մի շարք չինական ընկերությունների նկատմամբ, հաղորդում է CNN-ը։
Ուրբաթ օրը Պետդեպարտամենտը պատժամիջոցներ է սահմանել չորս ընկերությունների նկատմամբ, որոնցից երեքը գտնվում են Չինաստանում և կապված են արբանյակային պատկերների տրամադրման հետ, որոնք, ըստ նրա, Իրանին հնարավորություն են տվել հարվածներ հասցնել Մերձավոր Արևելքում գտնվող ամերիկյան զորքերին։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը ուրբաթ օրը սև ցուցակում է ներառել 10 ֆիզիկական անձանց և ընկերությունների, այդ թվում՝ մի քանի Չինաստանում գտնվող կազմակերպությունների, որոնք, ըստ նրա, օգնել են Իրանին ձեռք բերել զենք և նյութեր, որոնք անհրաժեշտ են բալիստիկ հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի ստեղծման համար։ «Այսօրվա գործողությունները ստիպում են Չինաստանում գտնվող ընկերություններին պատասխանատվություն կրել Իրանի աջակցման համար, - հայտարարել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ուրբաթ օրը հրապարակված իր հայտարարության մեջ։ - Միացյալ Նահանգները կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, որոնք իր տրամադրության տակ կան, որպեսզի հարված հասցնի երրորդ երկրների կազմակերպություններին և անհատներին, որոնք օգնում են Իրանի ռազմական և պաշտպանական արդյունաբերական բազային»։
Վերջերս ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ է սահմանել մի քանի չինական նավթավերամշակման գործարանների նկատմամբ՝ իրանական հում նավթի գնումների կապակցությամբ, ինչը պատասխան քայլերի է հանգեցրել Չինաստանի կողմից, որը նրանց հանձնարարել է չկատարել դրանք։
Պեկինի արտաքին գործերի նախարարությունը բազմիցս հայտարարել է, որ դեմ է «միջազգային իրավունքով չհիմնավորված միակողմանի պատժամիջոցներին» և կպաշտպանի չինացի քաղաքացիների ու ընկերությունների իրավունքները։

CNN: США за несколько дней до саммита Трампа и Си в Пекине ввели санкции против Китая
За несколько дней до важного саммита между президентом США Дональдом Трампом и лидером Китая Си Цзиньпином в Пекине Соединенные Штаты ввели новые санкции в отношении ряда китайских фирм за связи с Ираном, сообщает CNN.
В пятницу Госдепартамент ввел санкции против четырех фирм, три из которых базируются в Китае, связанных с предоставлением спутниковых снимков, которые, по его словам, позволили Ирану нанести удары по американским войскам на Ближнем Востоке․
Тем временем Министерство финансов США в пятницу внесло в список 10 физических лиц и компаний, в том числе несколько базирующихся в Китае, которые, по его словам, помогли Ирану получить оружие и материалы, необходимые для создания баллистических ракет и беспилотных летательных аппаратов. «Сегодняшние действия заставляют компании, базирующиеся в Китае, нести ответственность за их поддержку Ирана, - заявил госсекретарь Марко Рубио в своем заявлении в пятницу. - Соединенные Штаты предпримут все необходимые действия, которые имеются в их распоряжении, чтобы нанести удар по организациям и частным лицам третьих стран, помогающим военной и оборонно-промышленной базе Ирана».
Недавно США ввели санкции в отношении нескольких китайских нефтеперерабатывающих заводов в связи с закупками иранской сырой нефти, что вызвало ответные меры со стороны Китая, который приказал компаниям не выполнять их.
Министерство иностранных дел Пекина неоднократно заявляло, что выступает против «односторонних санкций, не основанных на международном праве», и будет защищать права китайских граждан и компаний.