Բուլղարիան փետրվարի 1-ից վերջնականապես անցել է եվրոյի օգտագործման
Բուլղարիայում հունվարի 31-ի կեսգիշերին ավարտվեց մեկամսյա անցումային շրջանը, որի ընթացքում եվրոն և լևը միաժամանակ շրջանառվում էին, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանի բուլղարական ծառայությունը։
Փետրվարի 1-ից վաճառողները պարտավոր են չընդունել վճարումներ լևով և պետք է մնացորդը վերադարձնեն միայն եվրոյով։
Բուլղարիան դարձել է եվրագոտու անդամ 2026 թվականի հունվարի 1-ին՝ Եվրոպական միությանը միանալուց 18 տարի անց։ ԵՄ-ին անդամակցության պայմաններից մեկը հենց եվրոյի ընդունումն էր՝ նախատեսված 2007 թվականի պայմանագրով։ Հունիսի 4-ին Եվրոպական հանձնաժողովը և Եվրոպական կենտրոնական բանկը հրապարակել էին իրենց կոնվերգենցիայի զեկույցները՝ հայտարարելով երկրի պատրաստակամության մասին։
Եվրոյի ներդրման մասին օրենքը նախատեսում է, որ մանրածախ ցանցում գները մինչև օգոստոսի 8-ը կշարունակեն արտացոլվել թե՛ եվրոյով, թե՛ լևով։ Այս միջոցառումը նպատակ ունի ապահովել թափանցիկություն և կանխել սպեկուլյատիվ պրակտիկաները, նշել է երկրի ֆինանսների նախարարությունը։
Չնայած օրենքը արգելում է վաճառողներին և ծառայություններ մատուցողներին բարձրացնել գները եվրագոտուն միանալուց հետո առաջին վեց ամսվա ընթացքում, սակայն ստացվել են հարյուրավոր հաղորդումներ դրա խախտումների մասին։
Լևով կանխիկ գումար ունեցող մարդիկ կարող են դրանք անվճար փոխանակել առևտրային բանկերում և Բուլղարիայի փոստային բաժանմունքներում մինչև հունիսի 30-ը։ Դրանից հետո բանկերը կարող են գանձել միջնորդավճար, սակայն Բուլղարիայի ազգային բանկը կշարունակի անվճար և անժամկետ փոխանակել լևերը եվրոյի։

Болгария с 1 февраля окончательно перешла на евро
В полночь 31 января истек месячный период, в течение которого евро и лев одновременно находились в обращении в Болгарии, сообщает болгарская служба «Радио Свободы».
С 1 февраля торговцы не обязаны принимать платежи в левах и должны выдавать сдачу только в единой европейской валюте.
Болгария стала членом еврозоны 1 января 2026 года, спустя 18 лет после вступления в Европейский союз (ЕС). Ее вступление в еврозону было одним из условий членства в ЕС, предусмотренных Договором 2007 года. 4 июня Европейская комиссия (ЕК) и Европейский центральный банк (ЕЦБ) опубликовали свои доклады о конвергенции , заявив о готовности страны к переходу на евро.
Закон о введении евро предусматривает, что цены в розничной сети будут по-прежнему отображаться как в евро, так и в левах до 8 августа.
Эта мера направлена ​​на обеспечение прозрачности и предотвращение спекулятивных практик, говорится в заявлении Министерства финансов страны.
Несмотря на то, что закон запрещает торговцам и поставщикам услуг повышать цены в течение первых шести месяцев после вступления страны в еврозону, поступили сотни сообщений о его нарушениях.
Люди, у которых еще остались наличные левы, могут обменять их бесплатно в коммерческих банках и болгарских почтовых отделениях до 30 июня. После этого банки могут взимать комиссию, но Болгарский национальный банк ( БНБ ) продолжит обменивать левы на евро неограниченное время и бесплатно.