Բայդենը Վրաստանի վերաբերյալ հայտարարություն է արել
Միացյալ Նահանգները վրաց ժողովրդին և Վրաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և եվրատլանտյան նկրտումներին աջակցելու երկար պատմություն ունի: Այս մասին ասված է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարության մեջ։
«Ուստի ես խորապես անհանգստացած եմ երկրի վերջին ժողովրդավարական հետընթացով, ներառյալ օրենսդրության ընդունումը, որը պատճենում է ռուսական օրենքները, որոնք սահմանափակում են հիմնարար ազատությունները և սահմանափակում են անկախ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների համար տարածքը:
Հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանում տեղի ունեցած վերջին խորհրդարանական ընտրություններն ուղեկցվեցին վարչական ռեսուրսի բազմաթիվ փաստագրված չարաշահումներով, ինչպես նաև ընտրողներին ահաբեկելով և հարկադրելով:
Վրաստանի քաղաքացիներն իրավունք ունեն խաղաղ ճանապարհով արտահայտել իրենց տեսակետը այս ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ, որոնք անկախ միջազգային և տեղական դիտորդները չեն որակել որպես ազատ և արդար։ Մենք կոչ ենք անում Վրաստանի կառավարությանը թափանցիկորեն հետաքննել բոլոր ընտրական խախտումները, չեղյալ հայտարարել այնպիսի օրենքներ, ինչպիսիք են այսպես կոչված Օտարերկրյա ազդեցության մասին օրենքը, որը սահմանափակում է հավաքների և արտահայտվելու ազատությունը, և անհապաղ երկխոսություն սկսել Վրաստանի բոլոր քաղաքական ուժերի հետ՝ ընտրությունների արդարությունը վերականգնելու համար:
Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին խստորեն հարգել օրենքի գերակայությունը և հիմնարար ազատությունները, որոնք մնում են Վրաստանի եվրաատլանտյան ապագայի հիմքը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Байден выступил с заявлением о Грузии
США давно поддерживают грузинский народ и суверенитет, территориальную целостность и евроатлантические устремления Грузии. Об этом говорится в заявлении президента США Джо Байдена.
«Поэтому я глубоко встревожен недавним отступлением страны от демократии, включая принятие законодательства, копирующего российские законы, которые ограничивают основные свободы и ограничивают пространство для независимых организаций гражданского общества.
Недавние парламентские выборы в Грузии 26 октября были омрачены многочисленными зафиксированными злоупотреблениями административным ресурсом, а также запугиванием и принуждением избирателей.
Граждане Грузии имеют право мирно выражать свое мнение относительно проведения этих выборов, которые независимые международные и местные наблюдатели не назвали свободными и справедливыми. Мы призываем правительство Грузии прозрачно расследовать все нарушения на выборах, отменить законы, такие как так называемый «Закон об иностранном влиянии», которые ограничивают свободу собраний и выражения мнений, и начать немедленный диалог со всеми политическими силами в Грузии о восстановлении честности выборов.
Мы призываем все стороны строго соблюдать верховенство закона и основные свободы, которые остаются основой евроатлантического будущего Грузии», – отмечено в заявлении.