Բայդենը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները «լիակատար խզման» փուլում են
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կարծում է, որ ներկայումս ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները "լիակատար անջրպետի" փուլում են: Նրա ելույթի հեռարձակումը հրապարակվել Է Սպիտակ տան YouTube-ալիքում ։
"Այս պահին ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում լիակատար անջրպետ կա, եթե նրանք շարունակեն այդ ճանապարհով շարժվել", — ասել է Բայդենը՝ հավելելով, որ համաշխարհային պետությունների մեծամասնությունը դեմ է Ռուսաստանի ղեկավարության գործողություններին:
"Ռուսաստանին ցուրտ օրեր են սպասվում", - ընդգծել է նա:
ԱՄՆ նախագահը նաեւ հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները դիտարկում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դեմ պատժամիջոցների սահմանումը:
Նրա կարծիքով՝ Ռուսաստանի իշխանությունները մերժել են անվտանգության ոլորտում ԱՄՆ-ի եւ դաշնակիցների բոլոր դիվանագիտական ջանքերը, իսկ Դոնբասում Ռուսաստանի ռազմական գործողությունն անհիմն են եւ անարդար:
Փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ որոշում է կայացրել Դոնբասի պաշտպանության համար ռազմական հատուկ գործողություն անցկացնելու մասին:

Байден заявил, что США и Россия переживают «полный разрыв» отношений
Президент США Джо Байден считает, что в настоящее время отношения Соединенных Штатов и России переживают «полный разрыв». Трансляция его выступления была опубликована в YouTube-канале Белого дома.
«На данный момент в российско-американских отношениях полный разрыв, если они продолжат движение по этому пути», — сказал Байден, добавив, что большинство мировых государств выступает против действий российского руководства.
«России предстоят холодные дни», — подчеркнул он.
Также американский президент заявил о том, что Соединенные Штаты рассматривают введение санкций против президента России Владимира Путина.
По его мнению, российские власти отвергли все дипломатические усилия США и союзников в сфере безопасности, а военная операция России в Донбассе является безосновательной и несправедливой.