Բաքուն Մոսկվայից երկու տեսակի ներողություն է պահանջում. Ադրբեջանի նախկին արտգործնախարար
Ադրբեջանի նախկին արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանից պահանջում է «երկու տեսակի ներողություն՝ ժողովրդից և ադրբեջանական ինքնաթիռի խոցման հետևանքով զոհվածների ու վիրավորների ընտանիքներից»։
«Տեսնենք, թե Կրեմլը որ ուղին կընտրի։ Ես հասկանում եմ, որ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սպասում է հետաքննության ավարտին և դատարանի որոշմանը։ Այն պետք է ավարտվի մինչև տարեվերջ։ Մենք կսպասենք արդյունքներին», - Globalinfo-ին տված զրույցում հայտարարել է Մամեդյարովը։
Նրա կարծիքով՝ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները կկարգավորվեն։
Միևնույն ժամանակ, Մամեդյարովը հայտարարել է, որ «Բաքուն արդեն մտել է Մոսկվայի հետ նոր փուլ, որի պատճառը ինքնաթիռին առնչվող միջադեպն էր»։
«Դժվար է ճշգրիտ ասել, թե որքան ժամանակ կշարունակվեն Ռուսաստանում ադրբեջանցիների դեմ սադրանքները», - հավելել է նա։

Экс-глава МИД Азербайджана: Баку требует от Москвы два вида извинений
Бывший министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что Азербайджан требует от России «два вида извинений: перед народом и перед семьями погибших и пострадавших в результате уничтожения азербайджанского самолёта».
«Посмотрим, какой путь выберет Кремль. Я понимаю, что президент Владимир Путин ждёт окончания расследования и судебного решения. Оно должно завершиться к концу года. Подождём результатов», — заявил Мамедъяров в беседе с Globalinfo.
По его мнению, отношения между Россией и Азербайджаном будут урегулированы.
При этом Мамедъяров заявил, что «Баку уже вступил с Москвой в новый этап, причиной которого стал инцидент с самолётом».
«Сложно точно сказать, как долго будут продолжаться провокации против азербайджанцев в России», — добавил он.