Այժմ գնաճը Ռուսաստանում զրոյական մակարդակի վրա է. Պուտին
Ռուսաստանում գների աճը դադարել է մայիսի երկրորդ կեսից, այժմ գնաճը զրոյական մակարդակի վրա է։ Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը տնտեսական հարցերով հանդիպման ժամանակ։
«Գնաճը վերահսկողության տակ է առնվել, տարեկան կտրվածքով մայիսի 27-ի դրությամբ այն կազմել է 17,4%, միաժամանակ մայիսի երկրորդ կեսից գնային աճն ընդհանրապես կանգ է առել, այժմ գնաճը զրոյական է»,-ասել է Պուտինը:
Միաժամանակ, շարունակել է պետության ղեկավարը, իշխանությունները պետք է նկատի ունենան այս իրավիճակի և՛ դրական, և՛ բացասական կողմերը։
«Այստեղ կան պլյուսներ, կա նաև որոշակի, ինչպես ժողովուրդն է ասում, դարանակալում, այնպես որ պետք է առավելագույնս զգույշ վերլուծել իրավիճակը և ժամանակին որոշումներ կայացնել», - պարզաբանել է Պուտինը:

Путин заявил, что инфляцию в России удалось взять под контроль
Рост цен в России остановился со второй половины мая, сейчас инфляция находится на нулевых отметках. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин во вторник на совещании по вопросам экономики.
"Удалось взять под контроль инфляцию. В годовом выражении на 27 мая она составила 17,4%. При этом начиная со второй половины мая рост цен вообще остановился. Сейчас инфляция находится на нулевой отметке", - сказал он.
При этом, продолжил глава государства, власти должны иметь в виду как позитивные, так и негативные стороны этой ситуации. "Здесь есть и плюсы, есть и определенная, как в народе говорят, засада, поэтому нужно самым внимательным образом анализировать ситуацию и принимать своевременные решения, - пояснил Путин. - Собственно говоря, мы с вами так и делаем".