Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունն իջեցրել է 2026 թվականին համաշխարհային առևտրի աճի կանխատեսումը
Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունը կտրուկ իջեցրել է 2026 թվականին համաշխարհային ապրանքային առևտրի աճի իր կանխատեսումը մինչև 0,5%՝ հղում անելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սահմանած մաքսատուրքերի հետաձգված ազդեցությանը, օգոստոսին աճի գնահատականը կազմել է 1,8%։
«Հաջորդ տարվա հեռանկարն ավելի մռայլ է... Ես շատ մտահոգված եմ», - լրագրողներին հայտարարել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Նգոզի Օկոնջո-Իվեալան։
Միևնույն ժամանակ, 2025 թվականի համաշխարհային առևտրի աճի կանխատեսումը 0,9%-ից բարձրացվել է, հասցվելով մինչև 2,4%-ի, ինչը պայմանավորված է ԱՄՆ ներմուծման աճով՝ մաքսատուրքերի բարձրացման և արհեստական ​​բանականությանն առնչվող ապրանքների առևտրի աճի նախաշեմին, հայտնել է Агроэкспорт-ը:  Ընդսմին, այդ ցուցանիշը դեռևս ցածր է 2024 թվականի համար կանխատեսվող համաշխարհային առևտրի 2,8% աճից։

Всемирная торговая организация понизила прогноз роста глобальной торговли в 2026 году
Всемирная торговая организация резко снизила прогноз роста мировой торговли товарами в 2026 году до 0,5%, сославшись на отсроченные последствия введения пошлин президентом США Дональдом Трампом, передает сообщает. В августе оценка роста находилась на уровне 1,8%.
«Перспективы на следующий год более мрачные... Я очень обеспокоена», — заявила журналистам генеральный директор ВТО Нгози Оконджо-Ивеала.
В то же время прогноз роста мировой торговли на 2025 год повышен с 0,9% до 2,4%, что обусловлено скачком импорта в США в преддверии повышения пошлин и ростом торговли товарами, связанными с ИИ, передает Агроэкспорт. Однако показатель все еще ниже прироста мировой торговли в 2,8%, зафиксированного в 2024 году.