Արևմուտքը փորձում է ԱՊՀ-ում պայմաններ ստեղծել «գունավոր հեղափոխությունների» համար. ՌԴ ԱԴԾ տնօրեն
Ռուսաստանի ԱԴԾ տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովը կարծում է, որ Արևմուտքը փորձում է ԱՊՀ երկրներում «գունավոր հեղափոխությունների» համար պայմաններ ստեղծել։ Այս մասին նա ասել է Բիշքեկում՝ Համագործակցության անդամ երկրների անվտանգության գործակալությունների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում։
Հետախուզության ղեկավարի խոսքով՝ արևմտյան կենտրոնները ձևավորում են «աքսորյալ կառավարություններ»՝ ԱՊՀ երկրներում իրադրության վատթարացման և զանգվածային անկարգությունների դեպքում իշխանությունը զավթելու համար։ Նա արեւմտյան խաղացողներին մեղադրել է ներքին ճգնաժամերի համար պայմաններ ստեղծելու մեջ։ Այդ նպատակով օգտագործվում են ազդեցության գործակալները, վերահսկվող ընդդիմադիր կուսակցություններն ու շարժումները, շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունները և կեղծ անկախ լրատվամիջոցները։
Նաև, ըստ Բորտնիկովի, Միացյալ Նահանգները և Մեծ Բրիտանիան, Ռուսաստանի գործընկերների դեմ պատժամիջոցների քողի ներքո, ցանկանում են ԱՊՀ տարածքում առևտրի և ֆինանսական գործարքների նկատմամբ լիակատար վերահսկողություն հաստատել, որպեսզի կարողանան խաթարել ցանկացած պետության տնտեսությունը։ ԱՊՀ երկրների վրա շարունակվում են ռազմաքաղաքական և տնտեսական ճնշումները և պաշտպանության ոլորտում համագործակցության տարբեր ձևաչափերի պարտադրումը։
Նա նշեց, որ տարածաշրջանային հակամարտությունները սնվում են դրսից՝ նպաստավոր պայմաններ ստեղծելով միջազգային ահաբեկչական կառույցներին սնուցելու համար։
Այս համատեքստում նա դիտարկում է ԱՊՀ հարավային սահմանների մոտ զինյալների պատրաստման նոր ճամբարների առաջացումը։ Բորտնիկովը դա համարում է անգլո-սաքսոնների՝ Կենտրոնական Ասիայում ամեն կերպ հենվելու և տարածաշրջանի վրա ազդելու փորձերի հետևանք։

Бортников: Запад пытается создать условия для «цветных революций» в странах СНГ
Директор ФСБ России Александр Бортников считает, что Запад пытается создать условия для «цветных революций» в странах СНГ. Об этом он сказал в Бишкеке на заседании Совета руководителей органов безопасности и специальных служб государств-участников Содружества.
По словам главы спецслужбы, западными центрами формируются «правительства в изгнании» для перехвата власти в государствах СНГ в случае ухудшения ситуации в них и массовых беспорядков. Он обвинил западных игроков в создании условий для внутренних кризисов. Для этого используется агентура влияния, подконтрольные оппозиционные партии и движения, некоммерческие организации и псевдонезависимые СМИ.
Также, по мнению Бортникова, США и Великобритания под прикрытием санкций против партнеров России хотят установить тотальный контроль над торговыми и финансовыми операциями в СНГ, чтобы иметь возможность подорвать экономику любого государства. Продолжается военно-политическое и экономическое давление на страны СНГ, навязывание различных форматов сотрудничества в сфере обороны.
Он отметил, что извне подогреваются региональные конфликты, создающие благоприятные условия для подпитки международных террористических структур.
В этом контексте он рассматривает появление новых лагерей подготовки боевиков у южных границ СНГ. Бортников считает это следствием попыток англосаксов любым путем закрепиться в Центральной Азии и влиять на регион.